O střevním mikrobiomu: spokojenost psa začíná v břiše

střevní mikrobiom

Spokojenost psa i člověka záleží zdánlivě na mnoha faktorech. Nejnovější studie ale ukazují, že všechno jde výrazně lépe, pokud máte tu správnou atmosféru ve střevech. Mikrobiom střeva, tedy mikroskopická populace bakterií, hub, virů a prvoků, kteří obývají systém těla. Složení mikrobiomu má přímý vliv na náladu, imunitu i metabolismus psa. Jak tedy udržet ty správné bakterie?

Už antický lékař Hippokrates tvrdil, že všechny choroby začínají ve střevech. Imunita sídlí ve střevě a klíčová je tedy strava, kterou našim psím přátelům dopřáváme. Rovnováhu mikrobiomu může vychýlit také užívání antibiotik. Dalším faktorem je stres, vliv může mít například i množství chloru v kohoutkové vodě. Dávejte psovi pít radši tu odstátou. Mikrobiom pomáhá s trávením potravy, distribucí živin a má přímý vliv i na psychické rozpoložení.

Probiotika nad zlato

Mikrobiom je fenomén, který se v poslední době zkoumá zejména u lidí v souvislosti s psychiatrií. Střevo má spoustu nervových buněk, nazývající se jako útrobní mozek. A správný mikrobiom ovlivňuje náladu pozitivním směrem. Největší počet bakterií sídlí v tlustém střevu. A jejich počet a složení nejlépe ovlivní správná probiotika. Nasadit je můžete preventivně, pokud má váš pes za sebou užívání antibiotik, třeba po úraze, sáhnete po nich určitě.

Pokud se pejskovi ve střevech přemnoží patogenních bakterií, neblaze to působí nejen na střevo, ale i celý organismus psa. Tyto organismy berou ze stravy důležité živiny a naopak do střeva uvolňují jedy, kterým se zatěžuje imunitní systém a pes se stává náchylnější k onemocněním.

Uslintaná psí pusa = zelená pro lidské zdraví

Vědci se shodují na tom, že děti vyrůstající se psi mají nižší riziko vzniku alergií, astmatu. Tím, že nám psi předávají různé bakterie, tak správná kombinace s těmi lidskými můžou posilovat správné fungování lidské imunity.

Studie v časopisu Microbiom pod vědeckým týmem Pedrem Coelhem zjistil, že střevní mikroflóra je podobná té lidské. Shodné byly i rozdíly mezi obézními a hubenými psy a obézními a hubenými lidmi. Mikroby u štíhlých jedinců byly podobně odolné vůči změnám, což u obézních jedinců nebylo tak patrné. Znamená to, že jsme si se psi podobní ještě trochu více, než jsme si mysleli.

Máte doma psího tlouštíka? Tady je pár užitečných tipů, jak ho vrátit do formy.

Jak na kvalitní mikrobiom?

Potrava by měla být přizpůsobena velikosti, aktivitě a zdravotnímu stavu psa, existují i zajímavé dobrůtky, obsahující živé bakterie, které pomáhají správnému složení bakterií ve střevě. Existují také rozličná probiotika pro psy, sloužící jako podpora zdraví, zlepšení hojivých procesů.

O všem, co jste chtěli vědět o granulích a báli jste se zeptat, jsme už napsali samostatný článek. Podívejte!

Přejeme plná a zdravá psí bříška.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Anastasia Ulyanova on Unsplash

 

O přirozených doplňcích stravy pro psa

Psi, ovoce a zelenina: jde to vůbec dohromady?

Vitamíny – klíč ke zdravému životu