4 dobré důvody, proč se zajímat o původ vašeho psa

Připadá vám všechna ta terminologie spojená s chováním psů padlá na hlavu? Nemusí být von, hlavně když je to láska? Přinášíme pár důvodů, proč se vyplatí se o původ psa zajímat.

Na chovatelství psů jsem se vždy dívala dost z patra. Myslela jsem si, že pravá láska k psovi se nedá přepočítat na správné zakřivení ušních boltců, směšné mi připadaly výstavy i astronomické výšiny, do nichž se v našich končinách šplhají částky za štěně s rodokmenem. Svůj názor jsem pomalu začala měnit po dlouhých debatách s profesionálními chovateli, kteří mi vysvětlili svoji motivaci. Za přehodnocení mého postoje mohlo také pár odstrašujících historek, o štěňatech, která si jejich majitele nevědomky pořídili z množírny. Tady jsou 4 dobré důvody, proč se zajímat o původ vašeho psa.

1)      Chovejte (se) eticky

Problematika nechvalně proslulých psích množíren je v Čechách sice velmi diskutovaná, existuje velké množství iniciativ, které se tomuto tématu věnují, rozhodně se ale tento zločin nedá považovat za vymýcený. Jediná možnost, jak se na těchto zvěrstvech aktivně nepodílet, je zajímat se o rodokmen svého psa. A to vám, vedle adopce z útulku, nejlépe zajistí právě prověřené chovné stanice. Sice vám ti šampioni, kteří počali vaše potenciální štěně, mohou trochu nahánět strach, vždyť chcete jenom miláčka rodiny, ne nějakého šlechtice, který bude sbírat jednu medaili za druhou. Věřte mi, že rozhodně nejste sami a profesionální chovatel vám nabídne přesně takového psa, jaký se k vám bude hodit. A pokud ještě s výběrem psa tápete, přečtěte si, co jsme o tom napsali nedávno.

2) Ve finále ušetříte

Z čistě finančního hlediska, se psem je to jako s jakoukoli jinou investicí. A než nás nařknete z toho, že nemáme srdce, zkuste si dát dvě a dvě dohromady. Pokud si pořídíte psa, o jeho původu mnoho nevíte, často to znamená, že vaše finance budou krvácet. Sice na začátku nezaplatíte tolik, jako za značkové a prověřené štěně, je ale možné, že za léta psího života vás investice do jeho podlomeného zdraví přijdou klidně i na stonásobky částky, kterou jste si na začátku chtěli ušetřit. Zodpovědný a profesionální chovatel totiž může za zdraví svých štěňat dát ruku do ohně, proto se nám při vyřčení ceny mohou trochu protáčet panenky. Naproti tomu množitelé diletanti často za vidinou snadného zisku myslí, že obejdou genetické zákonitosti. Třeba neprofesionální množení v posledních letech tolik oblíbených Merle zbarvení, které způsobuje vážné genetické poruchy a zavařilo už nejednomu majiteli psa, který jeho původ nezajímal.

3) Zůstanete v kontaktu

Zodpovědný chovatel se o svého psa zajímá i po té, co opustil brány jeho pozemku. S majiteli svých odchovanců zůstává v kontaktu, poradí, a pokud se vyskytnou jakékoli problémy, začne je řešit. Do péče o svá štěňata vložil tolik úsilí, že nedovolí, aby jim kdokoli zkřivil vlásek. Díky svému zájmu může třeba včas odhalit problémy na straně nového majitele a psa si případně i vzít zpátky. To většinou bývá podchycenou nějakou klauzulí v kupní smlouvě. Pro vás to není bič, ale dobrá pojistka. Pokud se nový majitel psa totiž dostane do těžké životní situace, třeba nemoc, kdy se o svého psa již nemůže starat, je to zpravidla původní chovatel, kdo se ho ujme a najde mu nový domov. To je přece skvělý pocit, ne?

4) Nikdy nevíte, jestli vás to nezačne bavit

Váš nový parťák už je doma a vy o něm víte všechno, co vědět máte. S chovnou stanicí jste v pravidelném kontaktu, už jste řešili počáteční nechutenství i zarostlé drápky. Často si vyměňujete fotky rodičů a štěněte, které vám roste před očima. A i když jste z počátku opravdu stáli jenom o rodinného mazla, najednou zjišťujete, že má nějaký potenciál, který mu můžete pomoci naplnit. Ať už je ten váš spíš na agility, sprinty nebo lovecké aktivity, dejte tomu průchod. I když vám to třeba na začátku připadalo nepřirozené, je skvělé, že máte doma talent od přírody, pomozte ho naplnit. Přinese vám to spoustu nových znalostí, milých setkání, momentů plných lásky a hlavně otevřené obzory. A tady je 5 psích aktivit, které zvednou ze židle i vás.

Autor: Pavlína Jelínková