Vánoční hostina v psí misce

Paníčku, já vím, že toho máš teď moc. Ale tyhle recepty ti práci nepřidělají.

Znáte určitě ty staročeské Ladovské vánoční výjevy, jak hospodář na Štědrý večer pozve svoje zvířata do světnice a vybranými lahůdkami jim vyjadřuje vděk za to, že mu celý rok věrně sloužila. Naše realita je takovému výjevu často velmi daleko, hezkou myšlenku vzájemného soužití lidí a psů ale můžeme přenést, oprášit ji a upravit do moderní podoby.

Vzájemný vděk a lásku si sice s pejsky projevujeme na denní bázi, to ale není důvod, proč pro ně o Vánocích neudělat také něco speciálního. A protože psí radost začíná v misce, dali jsme dohromady kompletní vánoční menu, díky němuž si pejsek může na Vánoce alespoň symbolicky dopřát stejně, jako celá vaše rodina. Psi sice naše svátky nijak nadšeně nevnímají, ale plná miska a rodina pohromadě jim udělá radost svátky nesvátky.

Na co si dát pozor, než začnete

Ještě před tím, než se pustíme do výroby vánočního menu pro čtyřnohé, je tady pár věcí, na které si radši dávejte pozor. Možná se může zdát, že má váš pejsek železné zažívání, s lidským jídlem ale opravdu opatrně. Veterináře totiž na Štědrý den seženete jen velmi těžko.

Do psí misky o Vánocích ani v průběhu celého roku nepatří čokoláda, rozinky, kynuté těsto a vlastně jakákoli lidská strava nebo dokonce alkohol. Smaženým kaprem a salátem také žaludku svého pejska velkou službu neuděláte.

Psi, kteří mají citlivější zažívání, je lepší se štědrovečerním menu raději nepřekvapovat. A lze jim jejich obvyklou stravu vylepšit rybím olejem, nebo bezlaktozovým tvarohem nebo kouskem sýra. Méně zde znamená hodně.

Knedlíčková polévka nesmí chybět

Základem je silný masový (nejlépe hovězí) vývar spolu s kořenovou zeleninou. Výhodou je, že na dobrém silném domácím vývaru si pochutná celá rodina. Dosolit stačí až na talíři a vy tak nebudete vařit tolik jídel současně.

Hmota na knedlíčky:

K rozmixovaným játrům přidejte pár lžic žitné mouky a jeden menší stroužek prolisovaného česneku. Vytvarujte kuličky a dejte je dovařit do vývaru. Na závěr posypte nasekaným libečkem.

Až na sůl a koření se tahle oblíbená sváteční dobrota v ničem neliší od lidské verze.

Ryba rybě vyprávěla

Potřebujete vykostěný filet ze pstruha, kapra či lososa, který jemně podusíte. Pokud jej podáváte syrový, rybu předtím zmrazte, aby jste se zbavili patogenních organismů. Jako příloha se skvěle hodí sekaná listová zelenina, nebo čerstvé nastrouhané mrkve.

Podíl ryby ku zelenině by měl optimálně být 70:30 % v doporučené krmné dávce 2-3 % váhy psa. Čili u většího psa, který má 30 kg bude optimální množství ryby 500 g. Zeleninu zakápněte lžící kvalitního oleje.

O tom, že si psi a ryby rozumí, už jsme se rozepsali v samostatném článku.

Vánoční rohlíčky pro psy

•    balení mletého masa

•    150 g jáhlových vloček

•    1 žloutek, půl sklenice vody

•    hrst strouhaného kokosu

Ingredience pečlivě zapracujeme do těsta, z kterého uděláme hmotu. Z hmoty uválíme válečky, které vyskládáme na plech s pečícím papírem. Následně je ručně zahneme do tvaru rohlíčků. Pečeme v předehřáté troubě asi na 180°C cca 30 minut.

Bylinky a koření už jsme společně řešili taky, pamatujete?

Tajný tip pro psí notoriky:

K vánočním svátkům patří zvýšená míra alkoholu. Psi dozajista ocení vtipný produkt, u kterého je na rozdíl od klasického piva žádoucí, aby se podávalo teplé a před otevřením pořádně promíchalo. Na trhu je k dostání psí pivo, které z větší části tvoří masové aroma a přírodní produkty. Na zdraví!

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Jessica Giguère on Unsplash

Chystáte nedělní kuře? Udělejte radost i svému psovi!

“Konzerva by nebyla?” Když pes nechce jíst…

Nezatracujme droby, když vaříme pro psa!