Klidné a mírumilovné Vánoce s pejskem aneb bezpečnost na prvním místě

Jaký páníček by zapomněl na svého pejska o Vánocích? Přece jen se jedná o svátky, kdy se má sejít celá rodina – tedy vlastně smečka.Pokud se však na Vánoce s našim čtyřnohým společníkem patřičně nepřipravíme, mohlo by to snadno skončit naprostou katastrofou. Pojďme si shrnout, na co bychom si měli dávat pozor, když chceme pro naše chlupáče během svátků zajistit co možná největší bezpečí.

Pohoda okolo vánočního stromku

Kdo by nechtěl mít ten nejkrásnější vánoční stromek? Když ale máte doma pejska, musíte dodržovat pár zásad. V první řadě by měl být postavený tam, kde jej váš rošťák nebude moct shodit. Alternativou může být zajištění stromku u jeho základu. Musí být ale dostatečné, aby dokázalo odolat i tomu, až bude pejsek nový přírůstek v bytě očmuchávat.

Popadané jehličí okolo stromu uklízejte. Oleje z jehličí, a to hlavně z jedle, bývají často toxické, a tak by jejich konzumace mohla pejskovi způsobit trávicí potíže jako nevolnost, průjem či zvracení. Jehličí je navíc ostré, a tak by mu mohlo ublžit i mechanicky.

Nebezpečné dekorace a ozdoby

Co se týče výzdoby stromku, řetězy na něj zavěste tak, aby na ně pejsek nedosáhl – ideálně se jejich použití vyhněte úplně. Jsou totiž vyrobeny ze skelných vláken, a pokud by je tedy spolkli, mohlo by dojít k poranění trávicích cest.

Obezřetní buďte i u skleněných ozdob. Asi si dokážete představit následky toho, že by jedna z nich spadla na zem a roztříštila se. Volte raději plastové, slaměné, papírové nebo jiné netoxické ozdoby, které odolají pádu. Pokud však nějaké křehčí přece jen použijete, zavěste je co nejvýše, kam na ně nedosáhne vrtící se ocásek vašeho pejska.

Pozor dávejte i na svítící ozdoby, které si psi mohou splést s nějakou novou, třpytivou hračkou. Také popřemýšlejte o umístění elektrických kabelů tak, aby se do nich váš pejsek nemohl zamotat. A v neposlední řadě na stromek nedávejte žádné čokoládové ozdoby – psi by jim jen těžko odolali, což je problém, protože je pro ně čokoláda vysoce toxická.

O čokoládové cukroví se nedělte

Na čokoládu dávejte pozor nejen u ozdob, ale i vašich oblíbených druhů cukroví a laskominek. Kakao obsahuje theobromin, což je pro psy vysoce toxická látka. Nejenže z ní zvrací, mají průjem a je jim špatně, ale také stimuluje nervový systém do takové míry, že může vyvolat srdeční arytmii, jejíž následky mohou být i fatální.

Nejen o Vánocích, ale po celý rok pejska chraňte také před xylitolem, alkoholem, makadamovými ořechy, rozinkami, cibulí, pažitkou a česnekem. Psí trávicí ústrojí si sice dokáže poradit se spoustou potravin, které nám lidem dělají problémy, avšak na něco prostě nejsou stavěni. Radši jim připravte psí sušenky, ať se můžete ze svátků radovat společně – recept je velmi jednoduchý a najdete ho zde.

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash – Jim Kalligas

V čem se liší péče o psa v zimním období?

Čtyři pádné důvody, proč pes není dobrý vánoční dárek