“Konzerva by nebyla?” Když pes nechce jíst…

Tuhle situaci asi zná každý pejskař. Pes stojí u plné misky, koukne se na vás, na jídlo, znovu na vás jako by říkal: To si jako opravdu myslíš, že tohle budu jíst? Nebo se k misce pro jistotu odmítá přiblížit úplně. A vy se snažíte nevyměknout a nepřimíchat mu k jídlu kousek oblíbeného pamlsku. Jak ale poznat, kdy jsou problémy s jídlem vážné?

Je opravdu obtížné rozpoznat zda jde o zdravotní důvod, nebo psovi nechutná či je rozmazlený a čeká, že dostane něco lepšího. Ukazatelem je vitalita pejska a jeho stolice. Někteří psi dokáží i několik dní nejíst a často čekají, že dostanou něco lepšího, zejména pokud dostávají dobrůtky mimo krmení. Moje Zuzana mě takhle vydržela školit asi týden. Po tom, co jsem si ji přivedla z útulku zatvrzele odmítala jíst granule a vydržela to i sedm dní v kuse..

Když to na vás hraje

Takové chování je časté u štěňat a mladších psů, kteří to zkoušejí. U psů, kteří mají pevně zažité stravovací návyky to spíše znamená počátek choroby, který bychom měli odhalit v počátku. U psů kteří přestali žrát náhle je vhodné navštívit veterináře.

Zásadní je rozlišit, zda pes nežere vůbec, tzv. anorexie nebo jí jenom něco a trpí nechutenstvím.  Dalším faktorem je, zda se pes snaží potravu přijímat a nejde mu to (což je onemocnění značí onemocnění chrupu) a nebo o stravu nejeví zájem.

Zdravotní lapálie

Při zvracení a průjmu je nechutenství na místě, protože si trávicí soustava odpočine. Obecně se doporučuje den až den a půl dávat jen tekutiny. Pokud vodu nezvrací, dávat mu po malých dávkách jídlo a vrátit se na původní dávku. Pokud zvrací vodu či je ve stolici krev, neprodleně navštivte veterináře!

Za nechutenství často může také onemocnění zubů. Ale může jít o zanícení dásní či zapíchnutý cizí předmět jako kost či klacek. Krom toho pes silně sliní či mu je cítit z tlamy. Prášek z mořských řas léčí dásně. A pokud se toho o psích zubech chcete dozvědět ještě víc, podívejte se na tenhle článek.

Dalším ze zdravotních faktorů, které mohou ovlivnit chuť k jídlu je bolest obecně. Je jedno zda bolí žaludek nebo dráp. V tomto případě se dá přemluvit na pamlsek, ale normální potravu nechce. Pokud je možné bolest řešit analgetiky, pes začíná opět jíst, co mu léky zaberou.

V případě náročných operací a chirurgických zákrocích, kdy se dá bolest řešit jen částečně, je dobré psovi dávat alespoň pamlsky, aby měl potřebnou sílu na regeneraci. Pokud to není možné, nastupuje umělá výživa.

Další kategorie je onemocnění s horečkou, zápaly plic, záněty dělohy a prostaty, záněty po kousnutí. Pozor, psi mají teplotu vyšší jak člověk. Pokud má teplotu 40°C, což se dá změřit teploměrem zavedeným do psího rekta, pak je dobré navštívit veterináře.

Pozor na zbytky od večeře

Pokud pes odmítá normální stravu granule, obvykle stačí ho nechat hlady a to ho donutí granule sníst. Pokud mu nedává někdo z rodiny bokem salám. Také pomůže, když má pes přesně stanovený čas krmení. Mezitím mu misku s granulemi vezměte. Pokud přecházíte na nové krmivo, zamíchávejte je psovi postupně do toho starého.

Jak psa rozežrat

 • přidávejte mu lososový olej do granulí
 • zařazujte oblíbené konzervy a paštiky
 • kupte psovi míček, do kterého se dají schovat granule
 • můžete granule také zalít vývarem
 • zkuste změnit čas a místo krmení
 • zařazujte dlouhé procházky na vytrávení
 • pes by měl mít při krmení ticho a klid

 

Dalším faktorem může být také stres. O bolavé psí duši už jsme taky psali

Náš tajný tip na psí nechutenství

Játrové sušenky

 • Rozmixujte půl kila jater, balení ovesných vloček, 2 vejce a mrkev.
 • Vylijte na plech s pečícím papírem, rozetřít a péct 15 min při 150°C
 • Po vychladnutí rozkrájejte a podávejte hladovcům
 • Skladovat je můžete v lednici i v mrazáku

Další recpety naleznete již nyní v sekci Psí receptář! Budeme rádi, když se s námi o své také rozdělíte!

Autor: Pavlína Jelínková

 

Foto: Photo by Camylla Battani on Unsplash