fbpx

Jak pomoci pejskovi, kterému odešel pán?

O psí věrnosti a lásce k nám lidem se toho traduje hodně. A odchod pána je jedno z nejhorších traumat, s nímž se během svého života pejsek může potkat. Pojďme si shrnout, co vlastně víme o psím smutku a truchlení a jak můžeme pomoci pejskovi, který si takovou bolestnou ztrátou prochází?

Vyrovnat se se ztrátou někoho, koho milujeme, je těžké za každých okolností. Jak bolí, když odejde pes, už jsme tady na blogu společně rozebírali. Téma, na které se zaměříme dnes, je také jedno z těžších a smutnějších, je ale důležité o něm mluvit. Psi jsou totiž smutek schopní prožívat v obrovské míře.

Hačiko – legenda věrnosti

Psí věrnost a neuvěřitelně silné vzájemné pouto fascinuje lidi už od pravěku a staly se námětem spousty literárních děl a filmů. Asi nejznámější příběh psí věrnosti a oddanosti vypráví o psovi Hačiko, který doprovází svého pána, japonského univerzitního profesora, každý den na nádraží. A chodil tam i po jeho smrti. Hačiko tam čekal dalších 10 let a stal se takovou legendou, že jeho socha dodnes zdobí tokijskou čtvrť Šibuja a připomíná jeho velký příběh.

Pes jako detektor rakoviny?

Jak dlouho trvá smutek u psa?

Veterináři říkají, že pes truchlí většinou 3 měsíce, ale záleží na vztahu, jaký spolu pes a majitel měli a také na povaze psa. Jedná se jako u lidí o individuální proces, který potřebuje čas a prostor. Někteří psi s truchlením ztrácejí vůli k životu a uhynou. Jsou dokonce zaznamenány i případy, že pes po smrti majitele vyskočil z okna nebo vběhl pod auto.

Na to by měli myslet majitelé ve vysokém věku a nepořizovat si psa, u kterého je téměř jistota, že pes majitele přežije. Mohou se však předem s příbuznými nebo známými dohodnout, kdo si pejska vezme, pokud by nastala taková smutná událost. Případně se doporučuje psovi vytvořit rozmanité rodinné prostředí, aby nebyl fixovaný jen na jednoho člena. Po smrti majitele by se o něj ostatní postarali, aby pes neskončil v útulku.

Pokud člověk žije sám se psem, doporučuje se napsat cedulku, kterou si dáte k dokladům. Ta se najde v případě, že se vám něco stane a třeba skončíte v nemocnici. Napište tam vaši adresu a upozorněte na fakt, že máte v bytě psa, aby se o něj někdo postaral.

Projevy truchlení a smutek u psa

Jak pes vnímá smrt svého pána, se může projevovat různými způsoby:

  • Ztráta zájmu o jídlo a hry
  • Letargie a nezájem o okolí
  • Časté kňučení a vytí
  • Vyhledávání míst spojených s pánem
  • Změny v chování (více spí, nebo naopak nespí)
  • Vyhledávání věcí s pachem majitele
  • Čekání u dveří nebo na místech, kde pán obvykle býval

Každý pes prožívá smutek individuálně. Některá plemena mají tendenci vytvářet silnější vazby s jedním člověkem, a proto mohou ztrátu prožívat intenzivněji.

Co můžeme udělat, abychom mu pomohli

Přestože psi pravděpodobně nevnímají koncept smrti stejně jako lidé, velmi jasně si uvědomují absenci svého milovaného člověka. Cítí emoční prázdnotu a změnu v rutině, která byla centrem jejich života.

Pro psy, kteří právě ztratili páníčky, je důležité:

  1. Zachovat co nejvíce prvků z jejich dosavadní rutiny – krmení ve stejnou dobu, procházky po známých trasách
  2. Poskytnout jim extra pozornost a náklonnost – ale netlačit, pokud si žádají samotu
  3. Umožnit jim přístup k věcem s pachem zesnulého – oblečení, polštář
  4. Zajistit fyzickou aktivitu – pohyb pomáhá vyplavovat endorfiny a zmírňovat stres
  5. Dát jim čas – respektovat jejich tempo truchlení

Nový parťák, nový začátek

Pokud psovi zemře majitel a nemohou se ho ujmout příbuzní či známí, pravděpodobně skončí v útulku. Adopce takového pejska sice není nic jednoduchého, je to ale velmi láskyplný akt. Zvažte, jestli prostor pro nového pejska nemá náhodou i vaše rodina. Psí weby jsou inzerátů psů po zemřelých majitelích plné, což je obvyklý scénář. Z právního hlediska se jedná o dědictví, které můžou rodinní příslušníci přijmout, nebo odmítnout.

Pokud jste dobrovolně adoptovali nebo zdědili pejska, kterému odešel majitel, bude potřebovat čas, lásku i bezpečí. Dejte mu prostor na smutek a truchlení, stejně jako u lidí, i u psů je důležité si tímto procesem projít. Nabízejte mu podněty, hračky i jídlo, ale netlačte na něj, když bude odmítat.

Buďte připravení pomazlit a podrbat, ale i na to, že může nějaký čas trvat, než vás pes začne brát jako nového pána. Pozor dejte na jídlo a vodu, respektive na jeho odmítání. Takové chování je nebezpečné a může mít fatální konec. Pokud máte podezření na dehydrataci, raději vezměte psa k veterináři.

S porozuměním a láskou

Ať už jste v pozici člověka, který se stará o psa po zesnulém příbuzném, nebo zvažujete adopci psa s podobným osudem, pamatujte, že trpělivost a pochopení jsou klíčové. Smutek u psa je hluboký a skutečný, i když ho vyjadřuje jinak než my lidé.

Věříme, že s láskou, trpělivostí a časem dokáže každý pes najít novou radost ze života, a to i po ztrátě milovaného pána. Jeho srdce má neuvěřitelnou schopnost uzdravit se a znovu milovat, pokud mu k tomu dáme prostor a podporu.

Přejeme vám i vašemu čtyřnohému společníkovi, ať společně najdete cestu k vzájemné důvěře a novému začátku plnému lásky a porozumění.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Photo by Juan Manuel Núñez Méndez on Unsplash

Náš život se slepým psem – část 1. začátky

Dětství se psem aneb co mě naučilo vyrůstání s psím přítelem

Pes: nejlepší tester na koronavirus

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.