Můj pes má horečku! Jak ji rozpoznat a co můžete dělat?

Stejně jako lidem, i psům někdy nemusí být do zpěvu. I je může přepadnout horečka, která může mít hned několik příčin. Zádrhel je v tom, že horečku u psa je trošku komplikovanější rozpoznat.

Spousta páníčků se spoléhá na metodu, kdy svému parťákovi zkrátka sáhnou na čumák. Jsme zvyklí, že bývá studený a vlhký. Když je tedy horký a suchý, pravděpodobně se něco děje. Neříkáme, že je to úplně špatně, o spolehlivý způsob rozpoznávání horečky se však rozhodně nejedná.

Jak tedy zjistit, zda má pes horečku a co proti ní můžete dělat?

Normální teplota u psa je jiná než u nás

Psi jsou teplokrevnější než my. Zatímco se naše normální teplota těla pohybuje okolo 36,5°C, psi jsou vyhřátí na 37,5–39°C. Až budete psovi měřit teplotu, důvodem k obavám je tedy teplota vyšší než 39°C. A pokud má přes 40 stupňů, neotálejte a navštivte s ním veterináře, tento stav totiž vyžaduje okamžité ošetření!

Jak psovi změřit teplotu?

V ideálním světě by opravdu stačilo sáhnout na čumák, bohužel tento způsob vám neřekne nic o reálné teplotě organismu. Mnohem přesnější jsou rektální teploměry nebo teploměry do ucha.

V dnešní době se už vyrábí teploměry přímo pro mazlíčky. Neměly by chybět ve vaší lékárničce, nikdy totiž nevíte, kdy se mohou hodit. Měření pak může zabrat pouze minutu, díky čemuž to váš parťák bude mít rychle za sebou.

Pokud jste odvážnější, zmíněné rektální teploměry jsou tou nejpřesnější cestou. Jak na to? Natřete konec teploměru vazelínou nebo lubrikačním gelem, zvedněte psovi ocas a teploměr opatrně strčte do konečníku. Měli byste mít u sebe na pomoc někoho, který bude vašeho psa uklidňovat a zásobovat ho pamlsky pro zpříjemnění situace.

Teploměry do uší jsou samozřejmě méně invazivní, ale stále nabízejí solidní přesnost. Fungují na principu měření infračervených tepelných vln, které vyzařují z oblasti ušního bubínku. Tato zařízení se zasunují do horizontálního ušního kanálku. Připlatíte si za ně, ale vám i vašemu parťákovi ušetří podstatnou část nervů.

Příznaky horečky u psa

Příznaků může být mnohem více, než se uvádí. Problém je v tom, že pes vám o tom, co ho trápí, neřekne. Mimo jiné ho například může bolet hlava nebo se může potýkat s nevolností, to však nemáme jak zjistit na 100 %.

Jako páníčci jste však s vaším psem určitě natolik sžití, že zkrátka poznáte, že je s ním něco v nepořádku. Možná jste si všimli následujících symptomů, ty totiž často horečku doprovází:

  • červené oči,
  • úbytek energie,
  • horké uši,
  • horký a suchý čumák,
  • třes,
  • ztráta chuti k jídlu,

Pokud se váš pes nehrne do ranní procházky, zbystřete. Pravděpodobně mu není dobře, což může i nemusí souviset s horečkou.

Co může být příčinou horečky?

Horečka u psa je nejčastěji spojena s některou z příčin těchto typů:

  • Zánět.
  • Infekce.
  • Imunitní reakce.
  • Rakovina.

Berte na vědomí, že zjistit, odkud vítr vane, může být v některých případech prakticky nemožné. Diagnostické metody stále ještě nejsou na takové úrovni, aby odkryly 100 % všech příčin.

Obecně však cokoliv, co probouzí aktivitu imunitního systému, může způsobit zvýšenou teplotu. Stejně jako u nás ji může způsobit i očkování, protože díky němu se cvičí imunitní systém na ochranu těla proti různým patogenům.

Asi není překvapením, že horečku může způsobit i bakteriální či virová infekce. I váš parťák může mít chřipku nebo běžné nachlazení.

Velice častou příčinou horečky je zánět slinivky, který je mimo jiné doprovázen zvracením, průjmem, nechutí k jídlu a bolestí břicha. Většinou ho způsobuje nevhodný jídelníček, zejména když je plný alergenů.

Další skupinou nemocí, které mohou způsobit horečku, jsou autoimunitní onemocnění. Mezi ta se řadí například lupus či revmatoidní artritida.

Chcete, aby byl váš pes odolnější? Zaměřte se na vyvážený jídelníček plný vitamínů a minerálů, které posílí jeho imunitní systém, a tak i odolnost vůči infekcím. Neméně důležité je také posvítit si na jeho pitný režim a dostatečnou fyzickou aktivitu.

Jak snížit horečku v domácích podmínkách

Pakliže má váš pes nad 39°C, namočte ručník nebo utěrku do studené vody a přiložte na tlapky a uši. Teplotu nadále monitorujte, a jakmile se dostane na normální hranici, se studeným zábalem přestaňte. Zkuste ho také přimět vypít trošku vody, ta totiž ochlazuje organismus a pomáhá s vylučováním toxinů z těla.

Tím však samozřejmě vaše práce nekončí. Teplotu kontrolujte několikrát za den – horečka u psa se může vracet. Vždy když k tomu dojde, opět aplikujte studený zábal. Mnohem jistější však bude, když se psa nebudete snažit vyléčit doma, ale radši ho rovnou vezmete k veterináři.

Čas na lékařskou prohlídku!

Jak jsme už zmínili na začátku, horečka vyšší než 40°C je závažným stavem, který vyžaduje okamžité ošetření. Takto vysoká teplota totiž může poškodit orgány vašeho miláčka a dokonce se pro něj stát osudným!

Ošetřující veterinář má záznamy o zdravotní historii vašeho psa, která zahrnuje vakcíny, operace, alergie, léky a minulá onemocnění. To mu diagnostiku usnadní, ale měli byste ho také informovat o případných nedávných úrazech, pozření toxických rostlin nebo například kousnutí hmyzem. Pamatujete si, který den jste si horečky u psa poprvé všimli? I tato informace se pro správnou diagnostiku může hodit.

Veterinář vašemu psovi s největší pravděpodobností předepíše léky, které mu bude pro jeho kompletní rekonvalescenci potřeba pravidelně podávat. Většinou funguje, když lék schováte do jídla – váš parťák si tedy pilulky ani nevšimne.

Jestliže se váš pes potýká s horečkou jakéhokoliv typu, přejeme mu, aby brzy zase nabral síly a mohl vám i nadále dělat radost.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Lisa Fotios – Pexels.com

Kašel u psa: měli byste mít obavy?

Jak psům podávat prášky?