Jak psům podávat prášky?

Pokud váš pejsek v případě potřeby polyká pilulky bez větších potíží, tak máte velké štěstí. Většina páníčků se totiž děsí toho, co je čeká, už momentě, kdy léky či doplňky stravy v podobě kapslí či tablet odnášejí od svého veterináře.

Jestliže si pokaždé lámete hlavu s tím, jak dát psovi prášek bez plivání a protestů, rozhodně nejste sami. Na internetu najdete nespočet příběhů o tom, jak se páníčci pokoušeli domácí mazlíčky obalamutit, ale bez úspěchu.

Psí zdraví je ale pochopitelně na prvním místě, a proto jsme pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou se s podáváním léků vašemu čtyřnohému parťákovi poprat bez větších potíží.

Jak dát psovi prášek?

Ještě než si představíme způsoby podávání tablet a pilulek odmítavým mazlíčkům, musíme vás upozornit na to, že je v první řadě nutné následovat pokyny veterináře.

Jestliže máte pejskovi podávat léčivo spolu s jídlem, nebo naopak na prázdný žaludek, neměli byste to nikdy dělat naopak. Stejně tak je třeba přesně dodržovat dávkování a rozvržení jednotlivých dávek – jedna pilulka dvakrát denně není totéž jako dvě pilulky jednou denně.

Vyhněte se také kombinování různých léčiv nebo tomu, že byste nespotřebovali celé balení. Pokud byste pokyny neuposlechli, mohli byste nejen ohrozit chlupáčovu léčbu, ale také mu ublížit na zdraví.

Ale už dost bylo teorie – pojďme se vrhnout na praktickou stránku toho, jak dát psovi prášek.

Ukryjte pilulku do krmiva či pamlsku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak dát psovi prášek, je ukrýt ho do misky s jídlem – zejména pokud neztratil svůj apetit. Jestliže vyberete jídlo s výraznou chutí, kam můžete tabletu snadno ukrýt, pejsek si jí v zápalu nadšeného hltání ani nevšimne.

Situaci si můžete pojistit tak, že ho nejprve trošku namotivujte několika kousky jeho oblíbených pamlsků, a až poté mu dáte jídlo s tabletou uvnitř. A do čeho tabletu nejlépe ukrýt? Vyzkoušet můžete například psí paštiku, kousek sýra nebo lžičku oříškového másla, například arašídového.

Využijte nadšení z procházky

Který pes dokáže potlačit své nadšení z toho, že ho záhy čeká venčení? Pejskovo rozptýlení vytváří perfektní příležitost k tomu, abyste mu dali pilulku.

Je jen na vás, zda to zkusíte hned v momentě, jak vyjdete ze dveří, nebo raději počkáte až dojdete do parku, kde bude mít plné ruce práce s očucháváním svého okolí. Nezapomeňte si s sebou vzít nějaké pamlsky, abyste mu je mohli dát předtím a potom, co mu tabletu dáte.

Předstírejte, že si prášek dáváte také

Asi už jste si všimli, že váš pes nejvíce touží po jídle, které si dopřáváte vy sami – to můžete využít ve svůj prospěch. Jednoduše předstírejte, že jste pilulku snědli. Když vás váš parťák uvidí, pravděpodobně bude dychtivě očekávat nebo dokonce prosit, abyste se s ním podělili.

Pokud se to nepodaří, můžete totéž vyzkoušet znovu, ale tentokrát s práškem ukrytým v nějakém pamlsku – několik tipů jsme si uvedli výše.

Přizvěte jejich psího kamaráda

Když dojde na jídlo, mezi psy panuje velká rivalita. Pokud tedy máte v rodině ještě dalšího psího mazlíčka, pozvěte ho „ke stolu“ – váš pejsek bude mít o to větší chuť spořádat vše, co mu dáte. Oběma nejprve věnujte pár pamlsků a pak vašemu mazlíčkovi podstrčte ten, do kterého jste lék ukryli.

Požádejte veterináře o „chutnější“ tablety

Dnešní doba je plná inovací, a to i v oblasti psích léčiv. V mnoha případech se tedy můžete setkat s prášky, které jsou pro pejsky nejen prospěšné, ale i chutné. Pokud tedy víte, že je váš mazlíček vybíravý, zkuste se veterináře zeptat, zda neexistuje chutnější varianta – můžete si tak ušetřit spoustu starostí.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z tipů, které jsme si uvedli, pamatujte na to, že trpělivost je základním předpokladem úspěchu. I když se vám nedaří vašeho psa přesvědčit, snažte se k celému procesu přistupovat tak, aby pro něj byl příjemnou zkušeností – ať už následným hraním, procházkou nebo chutnou odměnou.

Když se vám to podaří, váš chlupáč bude polykání prášků příště zvládat o něco lépe, a tak se zvýší šance, že jeho léčebný proces proběhne bez problému. I když jsou tyto situace náročné a nepříjemné, ve finále utuží vaše pouto a vašemu vztahu náramně prospějí. A co je nejdůležitější, povedou k rychlému uzdravení vašeho psího parťáka!

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: UnsplashMarek Szturc

O přirozených doplňcích stravy pro psa

10 varovných signálů, že s vaším psem není něco v pořádku

Vitamíny – klíč ke zdravému životu