Přílohy pro psa “v kostce”!

Vločky, amarant nebo quinoa? Už to sem sypej!

 Když je řeč o jídle, nastraží uši všichni labužníci. Tentokrát jsme se podívali na zoubek přílohám. Je sice pravda, že hlavní složkou psího jídelníčku jsou kvalitní bílkoviny, přílohy, které jsou zase obvykle dobrým zdrojem sacharidů, mohou udělat skvělou službu. Ideálně když víme, které jsou nejvhodnější a které padnou přímo na míru právě vašemu psovi.

V minulých dílech této série jsme si udělali jasno třeba v mase nebo bylinkách. Teď vneseme trochu pořádku i do otázky příloh. Obecně se dá říct, že i s těmi vhodnými zacházíme opatrně, aby náš pes nezačal přibírat na váze. Příloh, které se hodí do psí stravy, existuje ale velké spektrum, takže je prostor pro spoustu experimentování a pokud jde o obsah misky, nebudete se nudit vy ani váš chlupáč.

S tímhle nešlápnete vedle!

 Ovesné vločky

Jedna z nejvýživnějších příloh, obsahuje velké spektrum minerálů. Ovesné betaglukany bojují proti psím zánětům. Mají velký obsah vlákniny, takže zasytí všechno hladovce. Obsahují hodně bílkovin a sacharidů a jsou vhodné pro psi v zátěži. Obsahuje hořčík, železo, vitamíny B a E. Pozitivně ovlivňují stolici a jsou vhodné proti průjmům a zácpě. Syrové je pes nestráví, je nutné je spařit nebo uvařit. Doporučené množství je půl hrnku na 20 kg psa.

Kukuřice a kukuřičná moučka

Tato surovina se široce používá v krmivech a rozděluje majitele psů na dva tábory. Neobsahuje lepek a musí být jemně rozemletá. Největší problém je, že se v krmivu používá  kukřice krmná, které má 3x vyšší limit závadných látek než běžná kukuřice. Také krmná bývá infikovaná mykotióxiny, které jsou karcinogenní.

Na druhou stranu je kukuřice surovina s velkou výživovou hodnotou. Jde o dobrý zdroj energie a bílkovin a psům chutná. Obsahuje uhlohydráty, bílkoviny a tuky a má dobrý vliv na psí kůži a zdravou srst. Z obilovin nejvyšší hodnota betakarotenů. Celou kukuřici psi nestráví, kukuřičnou mouku ano.

Pohanka

Tuto pseudoobilovinu můžeme podávat psům s alergií na lepek. Dobře se tráví, čistí střeva a zvyšuje chuť k jídlu. Obsahuje antioxidant rutin, který pozitivně posiluje cévy. Obsahuje širokou škálu aminokyselin, zinek, měď, selen, mangan, vitaminy B,C, E. Regeneruje jaterní buňky. Zvyšuje celkové zasycení psů, neměla by být hlavní složkou potravy, ve velkém množství způsobuje zácpu. Skvělé je uvařenou smíchat s rybím olejem.

Jáhly

Výborná alternativa rýže, jsou výživné, obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek. Jáhly jsou také bohaté na vlákninu. Posilují funkci ledvin, dobré na správnou funkci trávicí soustavy a sleziny. Jáhly jsou výborně stravitelné, snižují výskyt bakterií a plísní. Dobré i pro štěňata. Před vařením ji několikrát spařte horkou vodou, sníží se tak jejich typicky nahořklá chuť.

 Bulgur

Bulgur je bomba! Má vysokou nutriční hodnota, obsahuje minerály a vitamin A. Má také vysoký obsah vlákniny a nízký obsah tuku a je dobrý na správnou funkci střev a nervové soustavy pejska. Výhoda je rychlá a jednoduchá příprava.

Quinoa

Královna jižní Ameriky. Trochu hůře stravitelná, obsahuje ale esenciální mastné kyseliny a stopové prvky hořčíku, manganu a mědi, takže je výhodné dát šanci i téhle exotické krásce, jejíž jméno nikdo nevysloví správně.

Kuskus

Technicky jde o semolinovou těstovinu z tvrdozrnné pšenice. Dobrá nutrice, obsahuje bílkoviny a minerály. Má nižší glykemický index než klasická mouka, takže pomalu narůstá krevní cukr pro dobrý pro vyrovnaný výkon a udržení hmotnosti.

Rýže

Hnědá je výživná, doporučuje se ale dlouho vařit, aby ji psi strávili. Skupiny vitaminu B, železo mangan, selen, hořčík, omega 3 mastné kyseliny. Dobrá pro zdravá střeva. Bílá rýže je hnědá bez otrub a slupek, takže bohužel bez většiny výživných látek. V tomto stavu jde spíše o škrob. Není tak výživná, dobrá na psí diety.

Amarant (sloní ucho)

Obilovina známá tisíce let. Nejvyšší obsah proteinů ze všech obilovin. Vhodná pro psí alergiky. Obsahuje esenciální aminokyselinu lysin . Také obsahuje velmi vysoký podíl vlákniny.  Obsahuje vápník, hořčík, železo. Snižuje cholesterol a bojuje proti cukrovce

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by James Barker on Unsplash

 

Podobné články:

https://www.puppydu.cz/recepty/psi-ovoce-a-zelenina-jde-to-vubec-dohromady/

https://www.puppydu.cz/psi_recepty/nezatracujme-droby-kdyz-varime-pro-psa/

https://www.puppydu.cz/pruvodce/chystate-nedelni-kure-udelejte-radost-i-svemu-psovi/