Psí granule a minerály: důležitý je obsah popela

Páníčku, když ty granule budou mít dostatek minerálů, neřeknu ani popel.

Stalo už se vám, že jste se ponořili do studia drobounkých informací na obalu vašich oblíbených granulí a zděsila vás informace, že drahá, kvalitní a dlouho vybíraná krmná směs obsahuje popel? To zdaleka nejste sami. Přitom to ale neznamená, že by granule obsahovaly něco co nemají. Popel je často špatně interpretovaný pojem, který je indikátorem obsahu minerálů. Pojďme se podívat, jak to s popelem a minerály ve psích granulích tedy vůbec je.

V našem seriále o základních živinách pro šťastný, zdravý a spokojený psí život už jsme si posvítili na bílkoviny a podíváme se ještě na sacharidy i vitamíny. Probrali jsme vhodné zdroje i poměry jednotlivých živin. Nyní náš seriál bude pokračovat příspěvkem o minerálech. Jak je možné, že jejich výskyt v psím krmivu shrnuje právě pojem popel?

Minerály povstanou z popela

Popel je velmi nepochopený termín ve složení granulí. Ale je měřítkem obsahu minerálů v krmivech. Nejedná se o popel jako takový. Obsah minerálů v psích granulích se ale určuje tak, že se granule za vysoké teploty spálí. Všechny organické složky jako bílkoviny, sacharidy a tuky shoří a zbudou anorganické látky – minerály. Tomuto stavu říkáme hrubý obsah popela a dají se z něj odvodit další informace. Většina granulí obsahuje 5-9 % popela. Čili popel ve složení granulích není přidanou složkou, ale měřítkem obsahu minerálů.

Minerály: proč jsou potřeba?

Popelovina obsahuje důležité množství potřebných minerálů jako hořčík, sodík, železo, fosfor, zinek, draslík, chlór a jiné. Bez těchto minerálů by nemohla probíhat stavební činnost buněk a nedocházelo by k enzymatickým procesům.

Velká část minerálů z granulí ovšem projde zažívacím ústrojím vašeho psa bez toho, aby se vstřebala. Snáze vstřebatelné ve střevech psa jsou minerály v tzv. chelátové formě. Proto se vyplatí studovat složení granulí. Dnes vám práci usnadní třeba e-shopy, kde si můžete vyfiltrovat granule obsahující minerály v chelátové formě. Psí organismus je lépe vstřebá a navíc nezpůsobují odvádění minerálů z těla. Díky tomu vašemu psovi hrozí menší riziko vzniku ledvinových kamenů a dalších onemocnění.

! Pozor –  Oxid horečnatý – anorganická forma hořčíku má 5-10% vstřebatelnost. Oproti tomu chelátová forma tohoto minerálu má vstřebatelnost až 80 %.

Pozor na vysoký obsah popela

Starší psi by měli přijímat méně zinku, psi trpící nějakým onemocněním ledvin nebo močových cest, by měli mít granule s nižším obsahem minerálů, ale mladí psi potřebují potřebných minerálů více, aby se jim správně vyvinula kostra. Vyplatí se tedy granule přizpůsobit věku a velikosti psa.

Vysoký obsah popela v granulích bývá známkou nekvalitních živočišných produktů, patrně do něj výrobce ve snaze ušetřit při výrobě přidal více kostí na úkor masa. Nízké hodnoty popela mohou ale zase znamenat téměř žádné maso a více obilovin, čili krom obsahu popela studujte na granulích i zastoupení živočišných složek a z jakého zdroje pocházejí.

Vyznejte se v minerálech
•   Na dobrou krvetvorbu – měď, železo

•   Na tvorbu enzymů – zinek, měď, hořčík, draslík, železo

•   Nezdolná zásoba energie – fosfor, mangan, hořčík

•   Neprůstřelná imunita – zinek, měď, železo, selen

•   Hormonální systém v rovnováze – železo, mangan, zinek, měď, draslík, hořčík

•   Nezlomná kostra – vápník, hořčík, mangan, zinek, fosfor

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o granulích a báli jste se zeptat, přehledně a na jednom místě.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Erda Estremera on Unsplash

 

Tuky sem, tuky tam

“Konzerva by nebyla?” Když pes nechce jíst…