Pes „sáňkuje“ neboli táhne zadek po zemi: co to může znamenat?

Život se psem je plný bizarních situací. Často si nedokážeme vysvětlit, proč se zrovna naše chlupatá polovička chová tak, jak se chová – věřte však tomu, že k tomu mívá pádné důvody. Když si pes táhne zadek po zemi, většinou se mu pouze zasmějeme a jdeme dál. To je chyba, protože tato aktivita může mít příčiny, které byste neměli podceňovat.

Uznáváme, že pohled na psa, který si otírá zadek o trávu nebo podlahu, je komický. Často vám jako páníčkům může být i trapně, a to hlavně v případech, kdy je svědkem této bizarní situace i někdo další. Někteří čtyřnozí experti jdou ještě dál, a po této show vaší vzácné návštěvě začnou ještě obskakovat nohu.

Pojďme si povědět o tom, co vašeho psa k „sáňkování“ vede. A to nejen proto, abyste se vyhnuli potenciálním trapným situacím, ale také kvůli jeho zdraví.

Nejčastěji jsou na vině zanícené anální žlázky

Věděli jste, že naši psi mají poblíž řitního otvoru dvě anální žlázky? Slouží k vypouštění speciální tekutiny při defekaci. Ta funguje jako určitý otisk, která slouží ke komunikaci s ostatními psy. Při správné funkci žlázek za sebou váš miláček zanechává pachovou stopu, která upozorňuje na jeho přítomnost v sousedství.

Jedná se o velice citlivé partie náchylné k zanícení v případech, kdy se tekutiny nahromadí moc, čímž ztuhne a poté nejde tak dobře „vytlačit“. To má za následek podráždění, kvůli kterému mimo jiné pes táhne zadek po zemi, aby se poškrábal. Je tedy na místě navštívit veterináře, který žlázky vymáčkne. Váš pes pocítí takřka okamžitou úlevu a možná dostane předepsaná antibiotika, která vymýtí případnou infekci.

Dávejte pozor na parazity

Na vině mohou být také paraziti, nejčastěji tasemnice. Ta dokáže natropit pořádnou neplechu v prakticky celém trávicím a vylučovacím ústrojí vašeho parťáka. Při vylučování jejích kousků pak dráždí konečník, který může zčervenat a začít pěkně svědit. Pokud na to máte žaludek, přesvědčte se sami zblízka. Jestliže uvidíte objekty, které připomínají malá zrnka rýže bílé až zlaté barvy, s největší pravděpodobností se potýkáte s nechtěným vetřelcem.

To, že je neuvidíte, však ještě neznamená, že máte vyhráno. Tasemnice může být v těle vašeho parťáka přítomná i tak – to už však zjistí pouze veterinář. Řešení tohoto problému bývá ve většina případů jednoduché. Pes podstoupí odčervovací kúru, která mívá vysokou úspěšnost.

I váš pes může trpět alergií

Pokud váš pes často táhne zadek po zemi, příčinou může být i alergická reakce. I ta totiž okolí řitního otvoru může podráždit – stejně jako tomu je u nás, když trpíme například ekzémy. Nejčastějším spouštěčem bývá jídlo, dávejte si však pozor také na blechy, cigaretový kouř, pyl, plíseň nebo určité léky.

Dělali jste v poslední době změnu v jídelníčku vašeho psa? Začali jste mu dávat například kukuřici, oves, pšenici nebo sóju? Tyto potraviny mohou být pro vylučovací trakt vašeho psa obzvláště dráždivé. Přesný spouštěč však s jistotou opět určí veterinář, rozpoznat totiž například alergii na plíseň nemusí být zrovna snadné.

Škoda, že se naši psi neumí vytřít…

Snadno se může také stát, že po vykonání potřeby vašemu psovi v okolí řitního otvoru zůstanou kousky exkrementů. Toho si je dobře vědom a cítí nutkání zbavit se jich. Zem tedy využije jako toaletní papír, který mu kousky pomůže odstranit.

Tento problém se může stát chronickým u plemen s delší srstí. Minimálně v těchto partiích je tedy vhodné chlupy nechat odstraňovat ve specializovaných salonech. V opačném případě se mohou dostat až ke konečníku, kde cestu zablokují i mechanicky.

Jak můžete vašemu psovi pomoci sami?

V domácím prostředí se můžete spolehnout pouze na preventivní opatření. Zaměřte se na kvalitní jídelníček. Strava vašeho miláčka by měla být vyvážená a obsahovat vhodný poměr makroživin, jako jsou sacharidy, bílkoviny a tuky, ale také vitamínů a stopových prvků. Do jeho misky se nebojte přidávat i zeleninu a luštěniny, které obsahují spoustu vlákniny, která usnadňuje vylučování stolice.

Nejenže díky vyvážené stravě nebude tolik sáňkovat, ale také se výrazně sníží riziko výskytu obezity či onemocnění způsobených špatnou funkcí imunitního systému.

Když pes táhne zadek po zemi, téměř vždy se tomu asi zasmějeme. To samozřejmě ničemu nevadí, důležité však je, abychom poté začali seriózně bádat po příčině. Zdraví vašeho parťáka je pro vás totiž jistě na prvních příčkách priorit. A zatímco samotný jev není života ohrožující, pro psa může být velmi stresující. Na reálné sáňkování budete mít spoustu příležitostí, až nasněží.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pixabay – Christel SAGNIEZ

 

Psi a paraziti

Proč si pes kouše a olizuje nohu?