Nekupujte, adoptujte! Proč je adopce psa lepší a etičtější variantou?

Psi jsou nejlepší přátelé lidí. Jedná se o věrná, láskyplná a hravá zvířata, která spoustě z nás přinášejí do života nejen cennou společnost, ale také spoustu radosti. Bohužel ne všichni psi se mohou těšit z milujících domovů a mnoho z nich končí v útulcích nebo dokonce v množírnách. 

O běžných postupech v množírnách i o tom, jak se jim můžete vyhnout, jsme už psali v minulém článku. Dnes se zaměříme na téma adopce psa a její přínosy nejen v rámci boje proti množírnám, ale také pro psy v ulicích a útulcích i vás jakožto budoucí páníčky.

Etické řešení pro všechny strany

Ve spoustě množíren to funguje v podstatě jako v továrnách na zvířata. Se psy se zde zachází jako se zbožím a zisk je větší prioritou než dobrá životní úroveň zvířat. Často tedy vyrůstají v přeplněných klecích a nehygienických podmínkách, což obvykle vede ke zdravotním problémům a traumatizaci psů.

O nich vám chovatelé ale pochopitelně neřeknou – cílem je pro ně hlavně prodej. Sice tedy budete mít určité plemeno psa, ale kvůli špatným podmínkám můžete brzy po nákupu zjistit, že trpí zdravotními problémy nebo má potíže se socializací. V mnoha případech takoví pejsci bohužel brzy končí v útulcích, což celou problematiku jen prohlubuje.

Adopcí k záchraně života

Psů v útulcích žijí tisíce, ne-li miliony a velká část z nich už se milujícího domova nikdy nedočká. Proč ho tedy některému z nich neposkytnout? Rozhodně neplatí, že musíte adoptovat staršího psa – i takoví v útulcích samozřejmě žijí a čekají, až jim někdo dá domov. S trochou času a úsilí ale jistě najdete i mladého parťáka, se kterým si skvěle sednete. 

Adopce psa je navíc často finančně dostupnější než jeho koupě. Útulky a záchranné stanice většinou vyžadují pouze symbolický poplatek, který pokryje základní zdravotní péči, jako je očkování a kastrace. Oproti tomu koupě od chovatele nebo ze zverimexu může vyjít na tisíce nebo dokonce desetitisíce korun, což zahrnuje pouze nákup psa, nikoli následné výdaje za veterináře.

Psi z útulků navíc často bývají socializovaní a alespoň částečně vycvičení, což vám ušetří trampoty v prvních týdnech společného soužití. Pečovatelé obvykle znají osobnost psů v útulcích a vědí, co umí, jak si rozumí s jinými psy nebo jak reagují na malé děti. Díky tomu si můžete dopředu udělat alespoň základní představu o osobnosti daného pejska i o tom, jak by si s vámi mohl rozumět.

Pejsci, kteří pocházejí z útulku a dostanou druhou šanci v novém, láskyplném domově, bývají velmi vděční a ochotni pro svého majitele udělat téměř cokoliv, co je v jeho silách. Samozřejmě chvíli potrvá, než se sžijete, ale po pár týdnech už se z vás jistě stane nerozlučná dvojka.

Jak se na adopci psa připravit?

Základem je vytipování několika útulků, kde budete sledovat, jaké pejsky mají k mání. Ještě než si vyhlédnete vašeho čtyřnohého kamaráda, prozkoumejte si, jak u vybraného útulku adopce psa vlastně probíhá. Ve většině si budou chtít nějaké informace zjistit i o vás, buďte tedy připraveni zodpovědět pár otázek o vašem životním stylu, zkušenostech se psy a aktuální domácí situaci (například zda bydlíte v bytě, v domku, sami nebo s rodinou).

Pes není zboží, které si prostě objednáte z internetu a do dvou dnů ho máte ve schránce. Je to bytost s vlastním charakterem, který by měl jít dohromady s vaší osobností a životním stylem. Najít toho správného psa pro vás může chvíli trvat, a tak je dobré se předem obrnit notnou dávkou trpělivosti. Určitě se ale vyplatí počkat, jakmile totiž najdete toho pravého parťáka pro vás, budete mít jasno prakticky okamžitě.

Může se to zdát jako jasná věc, ale adopce psa je pouze začátek. Následuje péče, venčení, trénink, návštěvy veterináře a další časové investice, které s sebou život se psem přináší. I když si domů přivedete staršího psa, měli byste počítat s tím, že s vámi může strávit i několik let života. Jste skutečně schopni udělat takový závazek?

Pokud si nejste jistí, možná bude lepší adopci psa na chvíli odložit. Za nějakou dobu už třeba budete připraveni věnovat pejskovi čas a energii, kterou si zaslouží. Jestliže se cítíte připraveni na život se psem, pak neváhejte a adoptujte – získáte tak čtyřnohého kamaráda, který vás spolehlivě rozveselí a bude vám krýt záda ve všech situacích.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Eric Ward – Unsplash.com

Pes v útulku a jak se z něho dostane ven

Malý průvodce adopcí psa: na co se připravit