Můj pes se nechce nechat hladit – co můžu dělat?

Psy přirozeně vnímáme jako hravé, milující a přátelské bytosti. Není tedy divu, že jsou nám už po tisíce let věrnými společníky. Když se domů chystáme přivést čtyřnohého chlupáče, přirozeně se těšíme na společné mazlení. Mnoho nových páníčků se však setká s hořkou realitou – pes se nechce nechat hladit.

Pravda je taková, že ne všichni psi se rádi mazlí. Někteří se začnou bránit, jiní zase netečně odejdou někam, kde se jim dostane klidu a samoty. Důvodem může být trauma, vrozená povaha vašeho psa nebo i to, že se mu styl vašeho hlazení a drbání prostě nelíbí.

Co můžete dělat, když se váš pes nechce nechat hladit? Dnes se na tuto problematiku podíváme blíže a prozradíme si několik tipů na to, jak s takovým psem jednat.

Jak poznám, že se pes nechce nechat hladit?

Jestliže se svým psem už nějakou dobu žijete, pravděpodobně už víte, co jeho chování znamená, a podle toho dokážete odhadnout situaci. Avšak tyto zkušenosti jsou vám při jednání s cizími psy téměř k ničemu. I když pes není úplně cizí, neznáte jeho osobnost a tím pádem ani reakce na různé podněty. Nikdy nepředpokládejte, že se s vámi každý pes bude chtít na potkání mazlit.

V první řadě se zeptejte doprovodu, zde bude v pořádku, když si psa pohladíte. Jestliže si chcete být jistí, nebo jste si třeba adoptovali psa a zatím ještě nejste úplně seznámení, sledujte jeho řeč těla. Ta vám totiž napoví, zda se právě hladit chce.

O jeho rozpoložení toho hodně vypoví signály, jako je štěkání, vrčení nebo třeba jen vztyčený ocas. Jde o projevy nadměrné stimulace nebo dominance a tím pádem i jasné znamení, že se pes nechce nechat hladit a klidně se bude i bránit.

Hlazení byste měli zavrhnout i v případě, že vám pes nevěnuje pozornost a soustředí se na něco úplně jiného. Vaše hlazení by v takovém případě nečekal a polekal by se – a to dokonce tak, že by se vám pak mohl do ruky také pořádně zakousnout.

Nejlepší znamení naopak je, když si vás pes očichává, má uvolněné tělo a široce vrtí ocasem. To jsou obvykle známky toho, že mazlení vítá.

Proč někteří psi nemají hlazení rádi?

Některým psům se hlazení nelíbí už od narození. Většinou jde o samostatnější jedince, kteří si na projevy náklonnosti příliš nepotrpí. Neznamená to však, že vás nemají rádi nebo s vámi nechtějí trávit čas, jen pro ně fyzický kontakt není tak důležitý.

Existují ale také psi, u kterých averze k hlazení vzniká kvůli tomu, že jsou extrémně dominantní. V těchto případech se většinou mazlení nevyhýbají úplně, jen se nechají hladit a drbat pouze tehdy, když to sami chtějí.

Nicméně to, že se pes nechce nechat hladit, může být i naučené chování. Pokud si adoptujete staršího psa, může být zvyklý se nemazlit, protože předchozí páníčci svou lásku tímto způsobem neprojevovali nebo mu dokonce ubližovali. Vaše pohlazení pak bude přirozeně odmítat, ale jakmile vám začne důvěřovat, může se mu otevřít.

Může být chyba ve mně?

Ať už si pes libuje v mazlení nebo ne, pokud zaujímáte špatný přístup, situaci vůbec nepomáháte.

V první řadě byste se měli o hlazení pokoušet jen tehdy, když s vámi pes komunikuje.

Nejlépe mu dáte váš záměr najevo tím, že si k němu kleknete nebo čupnete a nastavíte mu dlaně, aby si vás mohl očuchat – pak jen počkáte, jestli se komunikaci otevře či nikoli. Raději se naopak vyhněte tomu, že byste se k němu skláněli nebo se přes něj dokonce nakláněli, mohl by vaše chování vnímat jako hrozbu.

Když na hlazení dojde, věnujte pozornost i tomu, kterých tělesných partií se dotýkáte. Každý pes má rád něco trochu jiného, avšak většina si užívá drbání na hrudi, ramenou a na krku. Temeno hlavy, okolí tlamy, uši, packy a ocas jsou většinou partie, kam si pejsci nechávají sahat neradi. Pozornost věnujte i stylu hlazení – mělo by být jemné a uklidňující jak pro vás, tak i vašeho psa.

Jestliže v průběhu mazlení vycítíte, že už se pes nechce nechat hladit, přestaňte a dejte mu potřebný prostor.

Co dělat, když pes nemá rád náklonnost?

Když si domů přivedete svého nového kamaráda a zjistíte, že není otevřený hlazení, nejspíš vás přepadne zklamání. Pravdou však je, že existuje spousta různých aktivit, při kterých dáte vašemu pejskovi najevo, že vám na něm záleží. Namísto mazlení to může být třeba společný sport, výlety nebo různé hry.

Hlavně je třeba respektovat hranice vašeho parťáka a nesnažit se ho nutit k něčemu, co mu není příjemné. I když se pes nechce nechat hladit, neznamená to, že bude mít stejný přístup za několik týdnů, měsíců nebo let. Jestliže mu dopřejete vedení, péči a pochopení, můžete se spolehnout na to, že i bez mazlení vás bude bezmezně milovat.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Alison Pang – Unsplash.com

Polohy psa při spaní: Co vypovídají o tom, jak se cítí?

Proč někteří psi neštěkají?