10 tipů, jak prodloužit psovi život

Ani lidský ani psí život nemůžeme na 100% ovlivnit nebo mít pod kontrolou. A to je právě jeho tajemství. Kdybychom věděli, jak všechno dopadne, možná by nám to celé nepřipadalo už tak magické. Je naší přirozeností, že se snažíme žít co nejdéle a ten samý komfort chceme obvykle i pro svého psího parťáka, abychom si společně mohli užít co nejvíc šťastných momentů. Neovlivníme úrazy ani genetické predispozice k nemocem, můžeme ale každodenně ovlivňovat soubor maličkostí, které psa udrží svěžího a v dobré kondici. A až přijde nějaká vážná nemoc nebo úraz, vitální pes má mnohem větší šanci se s ní ve zdraví vyrovnat.

Nejde o žádný přesný návod ani checklist, jako spíš o soubor věcí, které samy o sobě působí nenápadně, na výsledný efekt ale mohou mít velký vliv. V kondici je potřeba držet nejen psí tělo, ale také psí mysl, což často bývají spojené nádoby.

  1. Sbohem faldům

Nadváha zatěžuje srdce, klouby nebo dýchací systém. Vyskytuje se u 40 % psů a může být zdrojem psychické nepohody. Kvalitní krmivo a pamlsky pod kontrolou pomohou. Přečtěte si celý článek o tom, jak bojovat s psí obezitou.

  1. Jez do polosyta, pij do polopita

Ještě chvíli zůstaneme u jídla. Někteří odborníci dokonce doporučují o trochu snížit celkovou krmnou dávku oproti normálu. Takhle krmení psi se prý dožívají vyššího věku. Nemusíte se pouštět do experimentů, ale o tom, kolik toho pes za den sní, by bylo dobré mít přehled.

  1. Rovnou od stolu

Notoricky známé, pořád omílané, ale ruku na srdce, kdo z nás nekrmí od stolu. Když ono mu to tolik chutná…Je jasné, že to někdy nejde jinak, vybírejte ale menší zlo. Naše slaná a mastná strava z dlouhodobého hlediska jednoznačně škodí.

  1. Zakázané ovoce

Vařené kosti, čokoláda, avokádo, nebo prostě jen staré zoxidované granule, které mohou způsobit smrtelnou torzi žaludku. Informujte se, které potraviny mohou psům vážně ublížit, a které naopak, třeba jako strašák česnek, mohou zdraví prodloužit.

  1. Na jídle nešetřit

Tedy rozhodně ne na kvalitě. Nekvalitní granule mohou mít krom obezity za následek i jiné zdravotní komplikace. Neříkáme, že nejdražší je vždycky nejlepší, sledujte poměry živin, zdroje bílkovin nebo třeba obsah popela. Víc v našem granulovém speciálu.

  1. Jde se na vzduch

Psi pohyb milují a málokterý vám pozvání na dlouhou vydatnou procházku odmítne. A udržují se tak v dobré fyzické i psychické kondici pes i páníček. Po pohybu nezapomeňte dát psovi prostor na odpočinek a regeneraci.

  1. Nuda zabíjí

Může se totiž snadno změnit v apatii a depresi a ta už se na délce psího života podepisuje přímo. Aktivity, hry, socializace, tréninky a sport jsou elixírem na psí kondici. Jak na znuděného psa zjistíte v našem článku.

  1. Nekašlat na prevenci

Spoustě psích onemocnění se dá předejít třeba, když jednou za čas zajdete k veterináři na kontrolu, budete dbát o psí dentální hygienu, očkovat a odčervovat.

  1. Péče o seniory

Zvlášť ve vyšším věku je třeba psí zdraví sledovat obezřetněji. Jednou za rok požádejte veterináře o preventivní rozbor krevního obrazu a ujistěte se, že vašemu psímu příteli nic nechybí. Zvažte také pořídit mu mladšího parťáka, na většinu psích seniorů to má blahodárný vliv.

  1. Něco málo navíc

Existuje velké množství přirozených a přírodních doplňků stravy pro psy, které dokážou divy. Psychickou pohodu mohou také ovlivnit bylinky či aromaterapie.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Andres Perez on Unsplash

Jak často koupat psa?

Svrab – postrach městských parků

Epilepsie u psů – mohou s tímto onemocněním žít normální život