Zubní kámen: vše o příčinách a prevenci

Nejčastějším onemocněním psích zubů bývá zubní kámen. Je velmi rozšířený a zavítá téměř do každé psí tlamy. Tam způsobuje vedle nepříjemného zápachu spoustu závažných zdravotních obtíží, například velmi bolestivý zánět dásní. Co o tomto fenoménu psích tlam víme, jak mu předcházet a jak ho efektivně řešit, když už pejska postihne?

Dobře udržované zuby jsou zárukou spokojeného psího života. Bolestivá zánětlivá onemocnění totiž dovedou pořádně znepříjemnit život, stejně jako u lidí. Psím zubům by se proto měla věnovat zvýšená péče. Z čištění zubů vytvořte rituálně stejně jako u sebe a zkuste se mu věnovat každý večer. Tím riziko zubního kamene výrazně snížíte.

Čistit, čistit a čistit

Zubní kámen u pejsků často vzniká okolo čtvrtého roku života, není to ale podmínka. Některá (hlavně menší) plemena na něj mohou trpět od štěněcího věku. Zubní plak se přeměňuje na zubní kámen a může způsobit závažné a pro páníčky finančně nákladné zdravotní obtíže. Na tvorbu zubního kamene často trpí psi malého vzrůstu, kteří mají krátký čenich nebo třeba deformaci zubů. Vliv na jeho vznik a rozvoj má strava, plemeno, věk, genetická dispozice a zejména prevence v podobě čistění zubů. Správná prevence dovede přeprat všechny ostatní rizikové faktory.

Nejlepší prevencí kamene je pravidelné čištění zubů. Speciální pastou a kartáčkem odstraníte plak a předejdete tak onemocnění. Doporučujeme začít už ve věku štěněte, aby si pes na čištění zvykl. Různé žvýkací pomůcky a krmiva mohou přispět ke snížení plaku v zubní dutině.

Skvěle se osvědčila speciální řasa kelpa, kterou už jsme zmiňovali v samostatném článku o přírodních doplňcích stravy. Na trhu jsou k dostání enzymatické plátky, ale i hračky pomáhají ke snížení množství plaku. Účinně snížit množství zubního plaku umí také některé druhy granulí.

Od nepořádku v puse k závažným potížím

Zbytky potravy, bakterie a odloučené buňky z psí tlamy spolu se slinami vytvářejí vrstvu, která ulpívá v dutině a vzniká tak plak. Plak zůstává v mezizubním prostoru nebo na obtížně čistitelných místech. Ze vzniklého plaku se stává mineralizací kámen, který podporuje další usazování bakterií a působí neblahodárně na dásně. Může vzniknout zánětlivé onemocnění, které vede až ke ztrátě chrupu, případně může přejít do zánětlivého onemocnění čelisti, což je poměrně časté a nebezpečné vyústění neřešených problémů se zubním kamenem. Zánět dásní působí pejskovi velkou bolest.

Kámen je šedý až hnědý a má tvrdou konzistenci, usazuje se u dásní, zejména na špičácích. U některých psů je na všech zubech a doprovodným příznakem bývá zápach z tlamy. Kámen se usazuje i na vnitřní straně zubů.

Jaké další problémy mohou psí zuby postihnout? Shrnuli jsme to do samostatného článku.

Kámen musí ven

Už vzniklý zubní kámen je potřeba odstranit. Diagnostiku provádí veterinář, který je schopen určit rozsah problémů a zhodnotit i místa, která nejsou běžným okem pozorovatelná. Lékař také pozná, jestli je okolí postiženo zánětem, či jiným onemocněním.

Většinou už není potřeba se obávat celkové anestezie pejska, v dnešní době je bezpečná, šetrná a samotné onemocnění psa je nebezpečnější než uspání. U starších nebo nemocných pejsků vám veterinář určitě poradí nejlepší řešení.

Zubní kámen se odstraňuje pomocí ultrazvuku v celkové anestezii. V některých případech je nutné odstranění zubu. Onemocnění může přejít do zánětlivého onemocnění čelisti, což je poměrně časté a nebezpečné vyústění neřešených problémů se zubním kamenem. Po zákroku se podle rozsahu a kondice pejska přidávají antibiotika a léky na bolest.Když veterinář skončí, zuby jsou hladké a neulpívá na nich plak.

Takže nebojte se veterinárního zubního ošetření u vašeho pejska, prospěje mu jak pro zdraví, tak pro větší radost s nebolestivým žvýkáním.

 

Autor: Pavlína Jelínková

 

Foto: Photo by David Kemptner-Rauscher on Unsplash

Pes na pastvě: proč psi jedí trávu?

Vozíček může být šance na život

Torze žaludku: jak předejít katastrofě