Experimentální myoterapie už v Čechách pomáhá i psům

Pes a mytoreapie

S různými více či méně alternativními metodami už se dávno roztrhl pytel i na poli psího zdraví. A upřímně, v těch všech přístupech aby se pes vyznal. My se tady na blogu občas věnujeme některé z metod, o které jsme slyšeli či na vlastní (psí) kůži pocítili, že má příznivý vliv na celkové zdraví i na různé konkrétní neduhy. Dnes bude řeč o myoterapii, kterou si můžeme představit jako specifickou fyzioterapii. V čem spočívá a komu může doopravdy pomoci?

Myoterapie je tzv. holistická léčba, což znamená, že tato technika ovlivňuje všechny tělesné systémy, včetně psychického rozpoložení. Je přínosná pro celkové zdraví i pro konkrétní postižené oblasti. Termín myoterapie pochází od americké horolezkyně, jedná se o specifickou terapii, zaměřenou na tzv. svalové uzly. V dnešní době je klasifikovaná jako léčebná metoda po celém světě. Pro zjednodušení je podobná fyzioterapeutickým metodám. Myoterepie se ale zaměřuje spíše na léčbu chronických obtíží. Způsobuje uvolňování endorfinů, což způsobuje relaxaci psa, snižuje úzkost a dodává celkový pocit pohody. Pomáhá také se snížením chronické bolesti.

Na problémy s chováním i pohybovým aparátem

Krom svalových uzlů se soustřeďuje na masáž měkkých tkání, zvýšení kloubní hybnosti a hloubkovou práci se svalem. Zaměřuje se na opravu poškozeného svalu a jeho přilehlých tkání. Snaží se o odstranění problémů a tím i zvýšení celkové kvality a délky života psa.

Je vhodná pro štěňata, pro psy s problémovým chováním, psy s chronickými bolestmi, psy se sníženou pohyblivostí po úrazech, pro psy, kteří trpí chronickou úzkostí, třeba ze samoty nebo aktuálně z ohňostrojů.

Trápí vašeho pejska separační úzkost? O tom jsme už dali dohromady celý článek.

Myoterapeut pozná problém dřív, než se projeví bolestí

Pokud dojde k namožení svalů nebo úrazu, tělo přesměruje zátěž do jiné oblasti, která je bez poškození. Jedná se o záchovný mechanismus, který je také u lidí. Tímto se narušuje rovnováha systému a dochází ke kompenzačním potížím. Obtížná je diagnostika i léčba, bolesti svalů totiž nejsou ihned patrné. Takový myoterapeut je znalý v anatomii a fyziologii psa, zkoumá jeho postoj, pohybové obtíže a nebo stavy po operacích.

 

Zaměřuje se především na chronické bolesti. Sezení obvykle trvá 90 minut a zahrnuje manipulaci se srstí, svaly a měkkými tkáněmi, využívá techniky pro uvolnění svalů. Pomáhá ke zvýšení průtoku lymfy a krve a zvyšuje flexibilitu psa. Lépe se přenášejí živiny a kyslík do buněk a také se snadněji redukují odpadní látky. Zdravé tkáně tak fungují a poškozené se rychleji uzdravují.

Přináší velké emoční zklidnění.

 

Pomáhá tedy se snížením stresu a bolestí, regeneraci po operacích, přípravou na sportovní výkony, se svalovými zraněními, s péči o starší psy a udržení v dobré kondici. Vhodné pro psy s artritidou, s pooperačními stavy s páteří, degenerativními onemocněními, dysplaziemi kloubů, spondylózou.

Jako všechny nové metody může i myoterapie mít své příznivce i odpůrce, ale každopádně bychom měli vědět, že jako léčebná možnost existuje a co se za názvem skrývá.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Eva Chen on Unsplash

O přirozených doplňcích stravy pro psa

O střevním mikrobiomu: spokojenost psa začíná v břiše

Páníček i pes v dokonalé kondici – představujeme canicross