I my, lidé, dobře známe ten pocit, když nás kůže nepříjemně svědí nebo pálí a spouští neodolatelný drbací reflex. Máloco přináší takovou úlevu jako pořádně proškrabané svědivé místo. Naši čtyřnozí společníci prožívají podobné stavy, jenže pes se drbe mnohem intenzivněji a s menší sebekontrolou. Stejně jako u nás, i u nich může mít drbání mnoho různých příčin. Jak ale rozpoznat, kdy je míra drbání ještě normální a kdy už byste měli vyhledat pomoc veterináře?
V naší domácnosti jsme se s chronickým drbáním nedávno potýkali u našeho pětiletého křížence Maisona, kterého někteří z vás možná znají z jiných příběhů na našem blogu. Drbat se začal intenzivně koncem léta. Že jde o něco vážnějšího, jsme si uvědomili, když se mu na kůži objevily stroupky a holá místa bez srsti. Drbáním dokázal strávit prakticky celý den bez přestávky.
Příčiny drbání u psa – víc než jen svědění
Když jsme s Maisonem navštívili veterináře, dozvěděli jsme se, že existuje celé spektrum důvodů, proč se pes drbe. Často za tím stojí různé typy alergií nebo psychická nepohoda. V našem případě veterinář alergii nakonec vyloučil po sérii vyšetření a testů. Zjišťoval také, zda se podobné symptomy vyskytly u rodičů nebo sourozenců našeho psa, pátral po sezónních vlivech a bral v úvahu i váhu, plemeno a předchozí zdravotní problémy.
Velmi užitečná byla informace, že příčiny svědění se dělí na primární a sekundární. Primární příčiny vyvolávají svědění přímo – nejprve se objeví svědění a teprve pak pes začne se drbáním, což následně vede ke změnám na kůži. Mezi primární příčiny patří:
Externí paraziti
Zdaleka nejběžnějším důvodem silného drbání u psa jsou různí vnější paraziti:
- Svrab u psa způsobený zákožkou svrabovou
- Blechy a jejich výkaly (blechový alergický ekzém)
- Trudník psí
- Čmelíkovec
- Sametka podzimní
- Demodikóza (trudníkovitost)
Pro efektivní léčbu těchto problémů je nutné správně identifikovat konkrétního parazita a použít vhodné antiparazitikum. Svrab u psa je obzvlášť zákeřný, protože roztoči vyvrtávají v kůži chodbičky, což způsobuje extrémní svědění. Tento stav vyžaduje okamžitou veterinární péči, protože může být velmi vyčerpávající a v některých případech se přenáší i na lidi.
Alergie
Další časté důvody, proč se pes drbe, zahrnují různé typy alergií:
Kontaktní alergie – při přímém kontaktu kůže s alergenem dochází ke svědění v místě dotyku. Může jít o reakci na:
- Chemické látky v šamponech
- Čisticí prostředky na podlahy
- Látky v pelíšku
- Plastové misky
Atopická alergie (atopická dermatitida) – svědění se objevuje na jiných místech, než byl kontakt s alergenem. Nejčastější alergeny:
- Pyly trav a stromů
- Domácí prach a roztoči
- Plísně
- Srst jiných zvířat
Potravinová alergie – může vyvolat svědění i zažívací potíže. Častými alergeny jsou:
- Kuřecí maso
- Pšenice
- Sója
- Mléčné produkty
- Hovězí
- Vejce
- Umělá barviva a konzervanty
Zjištění konkrétních alergenů může vyžadovat eliminační dietu nebo specializované testy. Občas je léčba alergií dlouhodobý proces vyžadující komplexní přístup.
Sekundární svědění a infekce
Náš veterinář nás upozornil také na sekundární příčiny, kdy se pes drbe až poté, co dojde k poškození kůže. Mezi tyto příčiny patří plísně a kvasinky. Při porušení kůže nastávají změny, které vedou ke svědění. Diagnostika obvykle zahrnuje stěr z postižené oblasti (nejčastěji meziprstí a břicho), aplikaci specifických činidel a mikroskopické vyšetření. Léčba spočívá v použití speciálních medikovaných šampónů dostupných na předpis.
Důležité upozornění
Nasazení antibiotik může paradoxně vytvořit prostředí vhodné pro přemnožení kvasinek, zejména v místech, jako jsou uši. Proto opakovaná léčba antibiotiky vyžaduje kultivaci bakterií a sledování vývoje infekce. Veterinář nám všechny tyto aspekty důkladně vysvětlil.
Psychické příčiny – proč se pes drbe, i když nemá parazity ani alergii?
Zajímavým zjištěním bylo, že intenzita vnímání svědění závisí na vrozených faktorech v kůži a nervové soustavě psa. Někteří psi jsou k vnímání svědění citlivější než jiní. Často se také projevuje tzv. „noční svědění“ – psi se drbou a okusují hlavně v noci, když utichnou všechny ostatní rušivé podněty a svědění se dostává do popředí.
Často opomíjeným důvodem, proč se pes drbe, jsou psychické faktory:
- Chronický stres
- Úzkost a strach
- Nuda a nedostatek podnětů
- Separační úzkost
- Kompulzivní poruchy
Náš chlupáč Maison začal s intenzivním drbáním po období, kdy jsme měli v rodině několik stresujících změn, což nás přivedlo k myšlence, že příčina může být psychická. Drbáním se pes snaží uvolnit nahromaděné nervové napětí. Vytvořili jsme mu proto klidnější prostředí s dostatkem podnětů, zavedli jsme pravidelný režim a více jsme se věnovali posilování našeho vzájemného pouta.
Praktické rady při silném drbání u psa
Domácí první pomoc
Pokud váš mazlíček trpí silným drbáním, můžete mu ulevit několika způsoby:
- Chladivé obklady – mohou zmírnit akutní svědění a zarudnutí
- Vyloučení alergenů z prostředí – důkladný úklid, hypoalergenní potřeby
- Rozptýlení – zaměstnat psa hrou nebo interaktivními hračkami
Kdy navštívit veterináře?
Je čas vyhledat odbornou pomoc, když:
- Drbání je intenzivní a trvá více než 2–3 dny
- Objeví se holá místa, zarudnutí, pupínky, strupy nebo boláky
- Pes si vykusuje srst nebo si způsobuje krvavé rány
- Drbání je doprovázeno změnami chování (letargie, agresivita, nechutenství)
- Kůže nepříjemně zapáchá
- Drbání se rychle šíří na další části těla
Masáž a péče – zážitek pro oba
A závěrem něco příjemného – pravidelná masáž a jemné drbání od vás je splněným snem každého pejska. Už jste dnes svému chlupatému kamarádovi dopřáli trochu té lidské „drbací terapie“? 🙂
Pravidelné mazlení a péče o srst nejen přináší vašemu psovi radost, ale také vám dává příležitost včas odhalit jakékoli abnormality. Věnujte zvláštní pozornost těžko dostupným místům, jako jsou uši, ocas nebo oblast mezi prsty.
Přejeme vašemu čtyřnohému příteli, aby ho nikdy netrápilo nepříjemné svědění, a pokud už se potýká s problémem drbání, ať se vám co nejrychleji podaří najít příčinu a účinnou léčbu. Zdravá kůže a lesklá srst jsou přece známkami šťastného a spokojeného psa!
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Juan Manuel Núñez Méndez on Unsplash