Rasy, které téměř nepouští chlupy

Když se někdo rozhoduje, jestli si domů přivede psího kamaráda, musí počítat s častějším úklidem. Nejde jenom o nepořádek, který pes udělá při hraní nebo přinese zvenčí – hlavním strašákem jsou totiž především psí chlupy. Těm citlivějším z nás může psí srst navíc dráždit dýchací cesty, což má za následek plno nepříjemných symptomů.

Ať už vám chlupy vadí z jakéhokoliv důvodu, svého snu o psím parťákovi se kvůli tomu vzdávat nemusíte. Pes, co nelíná, vám vaši domácnost příliš nezaneřádí – častějšímu úklidu, než jste doposud zvyklí, se ale stejně nevyhnete.

Než si představíme, které rasy téměř nepouští chlupy, musíme uvést na pravou míru ještě jednu věc – žádný pes není zcela hypoalergenní. Nicméně pokud vyberete plemeno, které líná méně, můžete s ním navzdory své alergii žít velmi spokojeně a bez příznaků. Obzvlášť, pokud si pořídíte kvalitní vysavač a čističku vzduchu k zachytávání volně poletujících chlupů.

Které psí rasy nelínají?

Plemena, která si níže představíme, mají obvykle jedno společné – jejich srst má pouze jednu vrstvu. Každý pes, co nelíná nebo pouští chlupy pouze minimálně, do této skupiny obvykle spadá. Opakem jsou plemena s dvojitou srstí, která naopak shazují více – patří sem například retrívři, kolie nebo sibiřští husky.

Pudl

Pudlové přichází v různých barvách a velikostech, pokaždé však mají jedno společné – jemnou kudrnatou srst, ze které psí kadeřníci tvoří velmi originální účesy. Na pohovce za sebou sice nenechají vrstvu chlupů, ale sem tam za nimi nějaký ten vlásek zůstane. Pravidelným kartáčováním tomu však můžete předcházet, a mít tak věci hezky pod kontrolou.

Afghánský chrt

Dosahují podobného vzrůstu jako klasičtí chrti, ale liší se od nich dlouhou, hedvábnou srstí, která velmi připomíná lidské vlasy. A stejně jako ony vyžaduje pravidelnou péči. Pokud si tedy domů přivedete afghánského chrta, počítejte s koupáním a důkladným kartáčováním alespoň dvakrát týdně.

Americký bezsrstý teriér

Živý a přátelský společník střední velikosti, který má na rozdíl od výše zmíněných plemen tělo zcela holé. Nejenže tedy nepelichá, ale nevyžaduje ani pravidelné vyčesávání, což pro vás znamená mnohem méně starostí – úplně mu stačí občasná koupel. Na zimu mu však budete muset pořídit teplý svetřík, bez srsti je pro něj totiž zahřívání obtížnější.

Čínský chocholatý pes

Do skupiny naháčů částečně patří také čínský chocholatý pes, který svou velikostí a rysy tak trochu připomíná čivavu. Srst mu vyrůstá pouze na hlavě, ocase a tlapkách, což opět znamená menší nároky na celkovou péči – stačí občasná koupel a teplý svetr na zimu a pejsek bude naprosto spokojený.

Bišonek

Sněhobílá huňatá srst a malý vzrůst způsobuje, že bišonci svým vzhledem velmi připomínají plyšáky – a jsou stejně tak mazliví! Jejich chlupy jsou pro většinu lidí hypoalergenní, vyžadují ale pravidelné vyčesávání. Jelikož je to pes, co nelíná, ale má velmi hustou srst, která neustále dorůstá, mohla by se mu snadno začít zacuchávat.

Irský vodní španěl

Jak název napovídá, jedná se o plemeno s irskými kořeny. Pejsci dorůstají větší velikosti, a i když disponují dvojitou srstí, pelichají minimálně. Chlupy jsou delší, kudrnaté a dobře si drží maz, aby odpuzovaly vodu. Kartáčování není nutné provádět příliš často, ale jednou za čas se mu určitě nevyhnete.

Maltézský psík

Kdo chce přátelského psíka, který za sebou nezanechá milion chlupů, kamkoliv přijde, pro toho jsou maltézáčci jako dělaní. Mají měkkou bílou srst, na kterou většina alergiků reaguje velmi dobře. protože může dosáhnout poměrně velké délky, je třeba ji pravidelně zastřihovat a vyčesávat – ideálně každý den.

Mexický naháč

Na závěr tu máme opět naháče, tentokrát mexického. Nenechte se ale zmást jménem – mohou být totiž jak úplně holí, tak i krátkosrstí. V obou případech však platí, že se pelichání nemusíte obávat. Co se týče péče, u úplných naháčů si vystačíte s občasnou koupelí, u krátkosrstých počítejte s občasným kartáčováním. A jako u všech pejsků bez srsti platí, že se nevyhnete nákupu oblečků na zimu.

Jak tedy vidíte, pes, co nelíná, není žádnou utopií. Existuje celá řada plemen, která vám nezachlupatí sedačku pokaždé, když se za vámi pejsek přijde trochu pomazlit. Úklid tak pro vás nebude noční můrou a vy svůj ušetřený čas budete moci věnovat společným procházkám, hraní a výcviku – zkrátka cennému společně strávenému času.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Unsplash — Hayffield L