Jak na prevenci červů u psa?

Nechceme vás vylekat, pojďme si však nalít čistého vína. Paraziti byli, jsou a budou součástí života prakticky všech suchozemských savců. Nejenže se s nimi tedy můžeme potýkat my (a často i nevědomky), ale také naši čtyřnozí miláčci. Dobrou zprávou však je, že jejich výskytu se dá celkem snadno předcházet.

Prevence červů u psa je životně důležitá. Vyskytují se u nich totiž mnohem častěji než u nás, a pokud proti nim nezačneme podnikat aktivní kroky v samém počátku, léčba může být dost zdlouhavá. Existuje hned několik cest, jak může být váš pes červy napaden – miluje totiž zkoumání okolního prostředí jeho tlamou. Dáte nám jistě za pravdu, že při venčení má váš pes čas od času tendence sníst něco, co bychom si my na talíř rozhodně nenaservírovali. 

V takových mňaminkách se často nachází larvy červů, které po jejich pozření v těle vašeho psa dokážou natropit pořádnou paseku. Někteří paraziti mohou být dokonce přenášeni z matky na štěňata, další, jako třeba vlasovec psí, pak pouhým štípnutím komárem.

Jak poznat, že má váš pes červy?

Na přítomnost parazitů v organismu každý pes reaguje jinak. Existuje však několik obecných symptomů, které mohou na problém poukazovat. Mezi ty se řadí:

  • průjem,
  • bolest břicha,
  • úbytek váhy,
  • zvracení,
  • špatná kvalita srsti,
  • nafouknuté břicho,
  • letargie,
  • dehydratace,
  • podvýživa a anémie,
  • zablokování střev,
  • zápal plic,
  • krev ve stolici.

Přítomnost vlasovce psího však může způsobovat také dechové obtíže, jako je například kašel, nechuť k pohybovým aktivitám a slabý puls. Pokud se vlasovec psí z organismu psa zavčas nevypudí, v některých případech může zapříčinit i smrt.

Nejčastější potížisté

Zajímá vás, jakým červům se v prostředí střev (a jiných orgánů) našich psů nejvíce líbí? Druhů existuje hned několik, nejčastější z nich však jsou:

Škrkavka

O tomto potížistovi jste už možná slyšeli ve spojitosti s dětmi – v tomto případě se jednalo o škrkavku dětskou. Ta naše psy standardně nenapadá, mnohem větší nebezpečí pro ně představuje škrkavka psí nebo škrkavka šelmí. Druhý typ se může přenášet i na člověka.

Spousta psů se se škrkavkou už rodí. Je tedy nutné, aby novorozený pes dostal antiparazitickou léčbu co možná nejdříve. 

Tasemnice

Široce obávaná tasemnice opět není hrozbou pouze pro nás (dávejte si pozor na nedovařené maso!). Psy může napadnout prostřednictvím konzumace infikovaných blech nebo divoké zvěře. Jakmile pes spolkne její vajíčka, chytne se jeho střevní stěny a věřte, že se jí nebude chtít tento prostor jen tak opouštět.

Ve stolici infikovaných psů pak můžeme pozorovat části tasemnice, které připomínají malé kousky rýže. V takovém případě vašeho parťáka může také seriózně svědit konečník – a v zoufalství si ho může dřít o zem, aby se poškrábal. Často tak intenzivně, že mu může začít i krvácet.

Pokud máte u vašeho psa podezření na tasemnici, neváhejte a navštivte veterináře. Dostane se mu patřičné pomoci prostřednictvím antiparazitik ve formě prášků či injekcí.

Pravděpodobně vám bude také doporučeno zbavit vaše domácí prostředí případných blech. 

Měchovec

Tento parazit může u psů způsobovat anémii, a pokud se s léčbou nezačne zavčas, jeho přítomnost může být i fatální. Existuje hned několik druhů, kteří je mohou napadnout. Měchovci jsou velice malí, ale začnou popíjet spoustu krve v momentě, kdy se přichytí na střevní stěnu.

Váš pes se s těmito červy může setkat opět tak, že zkonzumuje jejich larvy. Ve stolici infikovaných psů se pak nachází stovky mikroskopických vajíček, které mohou v půdě přežít i několik měsíců. Přenést se mohou i na člověka.

Léčba tohoto typu parazita spočívá v antiparazitikách, které se většinou zavádějí nadvakrát. První kolo vybílí dospělé červy a o dva či čtyři týdny později proběhne kolo druhé, které zajistí vypuzení nově vyvinutých.

Bičíkovec

Bičíkovci jsou červi, kteří žijí v prostoru slepého a tlustého střeva, kde probíhá přesun jejich vajíček do stolice psa. Tito paraziti se vyskytují v půdě, jídle, vodě a mase.

Pokud je jim dopřáno teplého a vlhkého prostředí, žijí až pět let. O důvod víc osvojit si přísnější hygienické zásady, včetně sběru exkrementů vašeho psa.

V některých případech nemusí vyvolávat žádné příznaky. Na druhou stranu v těžších případech vedou k zánětu, úbytku na váze, průjmu a také anémii. Veterinář doporučí antiparazitikum, které se aplikuje ve třech dávkách podávaných s měsíčním odstupem. 

Vlasovec psí

Do třetice všeho dobrého si pojďme popovídat o vlasovci psím. Jedná se o jednoho z nejnebezpečnějších parazitů u psa. Naštěstí se jeho výskytu dá dobře předcházet.

Tohoto červa přenášejí komáři. Na většině míst není možné se jim vyhnout, takže v rámci prevence červů u psa vám veterinář doporučí čas od času antiparazitikum, které zajistí bezpečí vašeho miláčka. Růst a rozmnožování vlasovce probíhá v srdci, odkud se může rozšířit i do plic a dalších orgánů. Ve vážných případech může jejich přítomnost zapříčinit i smrt.

Jak na prevenci červů u psa?

Odčervení – každý dobrý veterinář doporučí pravidelné odčervování psa. A to jak štěňat, tak dospělých jedinců. Může se zde jednat o aplikaci prášků nebo injekcí. Antiparazitika zabíjí všechny červy, kteří mohou být v organismu přítomní – a posléze proběhne jejich vyloučení stolicí.

Pravidelné prohlídky – tak jako by měl každý člověk chodit na pravidelné prohlídky k zubaři, každý pes by měl chodit na pravidelné prohlídky k veterináři. A to jednou až dvakrát ročně. V rámci návštěvy vás může veterinář vyzvat, abyste přinesli vzorek stolice vašeho psa. Po jeho analýze pak bude schopen určit, zda má váš pes parazity, či nikoliv. Někteří červi jsou detekovatelní i pomocí krevního testu.

Dbejte na hygienické zásady – to znamená například to, že byste měli sbírat a vyhazovat exkrementy vašeho psa. Dávejte si také pozor na to, aby nepřicházel do bezprostředního kontaktu se stolicí jiných psů. Poté, co přijdete do kontaktu s jakýmkoliv zvířetem, si nezapomeňte umývat ruce.

Nenechte vašeho psa jíst „mňaminky“ – dbejte na to, aby váš miláček nejedl divoká zvířata, jako jsou třeba hlodavci, a také aby se nepohyboval v místech, kde dochází ke kontaminaci. Na mysli máme například popelnice.

Pár tipů na závěr

Existuje také několik přírodních cest, jak na prevenci červů u psa. Obecně se jedná hlavně o dodržování zdravého jídelníčku plného vitamínů a antioxidantů. Některé zdroje také uvádějí, že mohou pomoci následující prostředky:

  • dýňová semínka – obsahují totiž aminokyselinu kukurbitacin, která údajně paralyzuje červy a podporuje jejich kompletní vyloučení střevy,
  • mrkev – přímo souvisí s eliminací parazitů, protože „brousí“ žaludeční a střevní stěnu tak, že dochází k odstraňování hlenu a přisátých parazitů,
  • jablečný ocet – ten v našem i psím těle tvoří zásadité prostředí, ve kterém paraziti a červi nedokážou přežít,
  • kurkuma – jedná se o superpotravinu, která posiluje imunitní systém a má protizánětlivé, antibakteriální a antiparazitické vlastnosti + má potenciál napravit poškození, které paraziti způsobili,
  • heřmánek – tato bylinka se používá při nadýmání a podrážděném žaludku, snižuje však i míru zánětu způsobeného parazity.

Stejně jako my, i naši pejsci mají zdraví jen jedno. Červi dokážou jejich život dosti zkomplikovat, držet se uvedených zásad prevence by tedy pro nás mělo být prioritou. Jen tak totiž budeme mít po svém boku zdravého a spokojeného společníka, který nám bude dělat i nadále nesmírnou radost.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels.com – Chevanon Photography

Psi a paraziti

Svrab – postrach městských parků