Jak zabavit psa v karanténě?

Jak jako, že dneska nejdeš do práce? To nás budeš celý den hlídat?!

Říkáte si někdy, co asi dělá vás pes, když odejdete ráno do práce? Můžete být v klidu, naprostá většina psů po vás párkrát zabrečí u dveří a pak stráví den slastným převalováním ve vaší posteli. A možná proto jsou teď asi pěkně vykulení, pokud patříte mezi ty šťastnější, a mohli jste při epidemii koronaviru zůstat pracovat z domova. Jak si ale nastavit režim v době, kdy se snažíte co nejvíce omezit kontakt a všechna opatření brát opravdu poctivě? A jak kompenzovat vašemu čtyřnohému příteli nedostatek pohybu?

Z vlastní zkušenosti musím říct, že když jsem na začátku března 2020 začala pracovat z domova, moji psi na mě hleděli, jako kdybych jim přerušila nějakou výsostnou zábavu. Takže ty jako nikam nejdeš dneska?! Prvních pár dnů se na mě pořád chodili tázavě dívat na moje nové pracovní místo ke kuchyňskému stolu a zdáli se být trochu zmatení. Teď se po pár dnech můžu podělit o pár maličkostí, které nám doma pomohli tuhle situaci překlenout. To je celé trochu opak separační úzkosti, že?

Jasná pravidla

Pes je nám oddaný a 100% se spoléhá na náš denní rytmus, který se stává i jeho denním rytmem. Aby nebyl zas úplně zmatený, snažte se, aby měl váš společný den doma alespoň podobné obrysy, pokud si úplně nezvykne. Vstávejte v podobný čas, choďte na stejný počet procházek ve stejnou část dne, aby pes viděl, že se na vaše nepsané dohody může spolehnout. To samé platí i o čase jídla. Zpočátku jsem měla problém s tím, že se psi dožadovali pozornosti jenom proto, že jsem byla doma a rušili mě při práci. Když jsem je ale tvrdošíjně posílala na místo, kdykoli jsem byla ‘v práci’, zvykli si.

Choďte

Pravidelné vycházky se psy teď mnoho lidí v karanténě udržují při zdravém rozumu. Musím se přiznat, že pro mě teď také jde o ty světlejší chvíle mého dne. Ve změněném režimu ale i tak naši psi dostávají mnohem méně pohybu než jsou zvyklí, takže se jim to snažím nějak kompenzovat. Maison naštěstí do zblbnutí honí míčky, takže se při tom dá krásně unavit. Zuzanu takové věci absolutně nezajímají, tak jí alespoň více povoluji hrabání a další oblíbené lovecké aktivity. Po tom, co večer vyhloubí ve veřejném parku kilometr zákopu, za který by se nemuseli stydět ani na Sommě, obvykle usíná bez problémů. Obecně se pozoruji, že mám tendenci více psům dovolovat.

Chytře si hrát

Ale všichni tak nějak cítíme, že i když se pes uhoní za míčkem v parku, vůbec tím nezaměstnáváme jeho mysl, která pak může začít zaměstnávat sama sebe vymýšlením lumpáren. U nás doma nastoupily na pomoc chytré hračky, které, ač jsem byla skeptická, je dovedou zabavit na pořádnou dobu. Nabídka psích hlavolamů a různých IQ vychytávek je obrovská, až mi občas přišlo, že chováme spíš cvičené delfíny. A samozřejmě nic se nevyrovná pořádné přetahovačce o oslintané fragmenty plyšáků. Na pozornosti teď rozhodně nešetříme.

Sportem ku zdraví, hlavně psychickému

Napřed jsme váhali, jestli je sportování venku vůbec za současných podmínek možné. Potom se nám ale dostalo několikerého ujištění, že pokud se venku nedružíme, dodržujeme hygienu a máme roušku, není problém si jít do parku zaběhat, nebo se projet na kole. A to je skvělá příležitost k tomu, přizvat ke sportovní aktivitě také vašeho psa. U nás fungují obě zmíněné varianty, tedy i běh i kolo, pokud ale máte nějaký oblíbený společný sport, třeba canicross, není důvod se ho v tuto dobu vzdávat.

 

A třeba si na celý režim tak zvyknete, že až se pracovní maraton zase rozběhne, už měnit nebudete.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Allie Smith on Unsplash