fbpx

Pitný režim u psa: Co dělat, když se parťákovi nechce pít?

Voda je základ života, a to i v případě našich psů. Dodává jim energii pro nahánění každé veverky, ale i nekonečné vrtění ocasem. Díky ní jejich životní funkce probíhají tak, jak mají, a dokonce jim pomáhá udržovat tělesnou teplotu, když se věnují tomu, co jim jde nejlépe – čmuchání, běhání a samozřejmě loudění o pamlsky. Při jejím nedostatečném příjmu může být vašemu psovi dokonce natolik mizerně, že nebude mít náladu ani na procházku. Řešením je naučit parťáka, aby si pitný režim zamiloval. To ale není vždy tak jednoduché.

Nedivíme se vašemu zklamání, pokud naplňujete misku čerstvou vodou o příjemné teplotě jen proto, abyste si po pár hodinách všimli, že se jí parťák nedotkl ani čumákem. Zajímá vás, jak rozpít psa? Jste tu správně.

Dehydratace může přinést vážné důsledky, a to nejen v rámci emocionálního rozpoložení vašeho parťáka, ale také ve formě zácpy nebo dokonce potíží s ledvinami. Než se začnete snažit vodu do psa dostat po lžičkách, pojďme si rozebrat, kde by mohl být problém a jaké další techniky můžete zkusit proto, aby měl kamarád zájem udržovat svůj pitný režim.

Proč je pití vody důležité?

Každý pohyb, poštěk nebo běh je přímo závislý na tomto kriticky důležitém elementu. Voda pomáhá s trávením, vyvažuje tělesnou teplotu a dokonce představuje přírodní „polštářek“ pro klouby. 

Když se však vašemu parťákovi pít nechce, symptomy dehydratace na sebe nenechají dlouho čekat. Bude mít vysušené dásně a jeho kůže bude ztrácet svou přirozenou elasticitu. V krajních případech může nedostatek vody vést k problémům s ledvinami či močovým ústrojím.

Zdravý pitný režim je základním předpokladem pro to, aby byl váš pes tou nejlepší verzí sebe sama.

Příznaky, že váš pes nepije dostatečně

Kdyby váš pes uměl mluvit, hned by vám řekl, proč se mu do pití nechce. V ideálním světě však nežijeme, a tak se budete muset spolehnout na jeho řeč těla. 

V první řadě zkontrolujte jeho dásně. Měly by být vlhké a růžové, ale pokud působí spíše suše nebo lepkavě, parťák se pravděpodobně potýká s dehydratací. Dalším příznakem nedostatečného příjmu vody je nedostatek energie. Dříve možná běhal od jednoho koutu domácnosti k druhému, teď je však letargický – to je dané tím, že se jeho tělo snaží co možná nejlépe šetřit energii.

Pro zjištění, zda je váš pes dehydratovaný, můžete zkusit starý dobrý trik, kdy jemně natáhnete kůži v oblasti jeho ramen. Následně pozorujte, jak rychle se vrátila do svého původního stavu. Pokud jí to chvíli trvá, tělo parťáka by ocenilo více vody. Tento test je samozřejmě náročnější provádět u dlouhosrstých plemen, ale i tak stojí za zkoušku.

Další příznaky zahrnují méně časté močení nebo tmavší moč. Parťák může mít také snížený apetit.

Jestliže jste si jednoho z příznaků u vašeho psa všimli, je načase zjistit, jak rozpít psa. Nejdříve se ale podíváme na běžné důvody, proč se mu do misky s vodou nechce pustit.

3 důvody, proč se pes vyhýbá vodě

1. Zimní období

Když je zima, pejsci přirozeně necítí takovou žízeň. Oproti nám nemají zájem o šálek horkého čaje, který by je zahřál. Jejich tělo v takovém období tolik vody skutečně nepotřebuje. Když je však teplo, vody pak běžně potřebují mnohem více. I tak se ale najdou tací, kteří ji odmítají, přestože je venku i v domácnosti nesnesitelně.

2. Zdravotní problémy

Pakliže má váš parťák jakékoliv problémy v oblasti ústní dutiny, jako jsou bolestivé dásně, zuby nebo dokonce zraněný jazyk, může se hydratování vyhýbat, protože je pro něj zkrátka nepříjemné. I trávicí obtíže, jako je podrážděný žaludek, mohou stát za jeho nezájmem. V takovém případě bude nejlepší navštívit ošetřujícího veterináře, který případně vyloučí potenciálně závažnější důvody. 

3. Jeho povaha

Někteří parťáci jsou překvapivě vybíraví ohledně umístění jejich misky s vodou nebo dokonce jejího konkrétního typu. Z nějakého důvodu je voda v koupelně nebo náhodná louže mnohem zajímavější, než miska, kterou jste s láskou nachystali k pelíšku. Dávejte si pozor na náhlé změny ve vašem domácím prostředí. Je možné, že misku přesunete jen o kousek dál, než byla původně, a parťák o ni absolutně přestane projevovat zájem.

Tipy, jak rozpít psa

Existuje hned několik triků, jak rozpít psa bez toho, aniž byste ho do vody museli nadměrně nutit. Pojďme se na ně podívat pěkně popořadě. Pokud ani jeden nezabere, návštěvu veterináře neoddalujte, vzniklá dehydratace totiž může přinést vážné důsledky.

Vodu pravidelně obměňujte

Vytvořte si zvyk z pravidelného obměňování misky s vodou, a to hlavně v teplejším počasí. Tekutina musí být čerstvá, pouze tak bude pro vašeho parťáka atraktivní. Můžete dokonce zkusit filtrovanou vodu, která obsahuje méně chemie a jako bonus i lépe chutná.

Přidejte extra chuť

Chuť samotné vody vašemu psovi nemusí říkat nic, ale co do ní přidat trošku kuřecího nebo hovězího vývaru? To by ho mohlo přesvědčit, jen se ujistěte, že vývar neobsahuje cibuli, česnek nebo nadměrné množství soli. Alternativně můžete do vody přidat kousek okurku nebo pár borůvek, které chuť také pozvednou na novou úroveň.

Experimentujte s různými miskami

Jak jsme už uvedli, někdy to není tolik o vodě jako o misce. Vyzkoušejte různé materiály, jako je keramika nebo nerez. Divili byste se, ale někteří psi mají v tomto ohledu skutečně preference. Za zkoušku stojí také fontána pro psy, která celou zkušenost ozvláštní.

Servírujte potraviny s vysokým obsahem vody

Jestliže je váš pes opravdu tvrdohlavý, sázkou na jistotu bude zpestření jídelníčků něčím, co přirozeně obsahuje hodně vody. Můžete vyzkoušet například kupovanou vařenou potravu určenou pro psy nebo ovoce, mezi které se řadí například okurka nebo meloun (který psi většinou milují!).

Udělejte z toho rutinu

Vytvoření rutiny v rámci pití může vašemu psovi zajistit pravidelnou hydrataci. Čerstvou vodu obměňujte každý den v ty stejné časy, a to hlavně po jídle, procházkách nebo hraní. Předvídatelná rutina může naučit vašeho psa pít ve specifické časy, a tak na to nebude zapomínat.

Kdy vyhledat pomoc veterináře?

Dobrou zprávou je, že ve většině případů se s několika triky podaří psa naučit dodržovat pitný režim. Co když ale všechno selhalo? V takovém případě bude lepší navštívit veterináře, i když se na to parťák netváří zrovna nadšeně.

Dávejte si pozor na zmíněné suché dásně, tmavou moč nebo viditelnou ztrátu elasticity kůže. A pokud váš pes neprojevil zájem o vodu během posledních 24 hodin, neprodleně začněte jednat.

Veterináře kontaktujte i v případě jakýchkoli pochybností. Váš pes vám bohužel nemůže sdělit, když je něco špatně, takže to musíte být schopni sami rozpoznat na základě řeči těla. Návštěva u zvířecího doktora ve finále ani nemusí být tak dlouhá – a i přesto vám díky identifikaci problému dodá trošku klidu na duši.

Koneckonců, dobře hydratovaný pes je šťastný a hlavně zdravý pes. 

Bez vody to nepůjde

Co se týče zdraví vašeho chlupáče, někdy právě ty nejjednodušší věci, jako je dostatečný příjem vody, dělají ten největší rozdíl. Správný pitný režim není nepodstatnou součástí péče o něj, je naprosto zásadním prvkem jeho celkové pohody. Nebojte se tedy experimentovat se všemi triky, které jsme si uvedli, váš parťák si totiž vitalitu rozhodně zaslouží.

A pamatujte na to, že každý pes je jiný. Zatímco někteří se do vody pustí ihned s chutí poté, co jim je napuštěna, jiní potřebují trošku popohnat. S trochou trpělivosti a pár triky však můžete pomoci vašemu parťákovi dodržovat pitný režim, aby byl připraven na jakékoli dobrodružství, které mu přijde do cesty – ať už ve formě aportu, pořádného výletu nebo válení na gauči.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

 

Zácpa u psa – možné příčiny a způsoby, jak ji řešit

10 varovných signálů, že s vaším psem není něco v pořádku

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz