fbpx

Mohou tukové bulky ohrozit psa na životě?

Tukové bulky neboli lipomy se zdají být naprosto neškodné. Pod srstí svého psího mazlíčka už takovou bulku objevil skoro každý chovatel. Co o nich vlastně víme a jaké mohou pro psa představovat zdravotní riziko? A dá se vůbec vyloučit, že nejde o jiný druh zhoubného a nebezpečného nádoru? Na tukové bulky jsme se podívali pěkně pod drobnohledem.

Když jsem nedávno objevila své stárnoucí ohařce Zuzce u spodního okraje žeber bouli větší než slepičí vejce, krve by se ve mně nedořezal. Útvar byl vidět jen, když ležela na zádech a musel vyrůst opravdu rychle, protože jsem si ho ani krátce před tím nevšimla. Biopsie a následné cytologické vyšetření ale naštěstí odhalily, že jde o lipom, tedy nezhoubný tukový nádor uložený pod kůží. Dokud nepřekáží pohybu nebo orgánům, není podle veterináře třeba jej odstraňovat. Jen je potřeba hlídat, že se nezvětšuje. Mám také Zuzku držet v dobré kondici, protože hrozí, že když bude tloustnout, bude se zvětšovat i nádor. Celá situace mě ale tak vyděsila, že jsem si o lipomech začala shánět více informací.

Máte doma také psího tlouštíka? Poradíme vám jak na redukci hmotnosti.

Co jsou lipomy vlastně zač?

Tukové bulky jsou nádory z tukové tkáně utvářející se v podkoží. Mohou postupem času vyrůst ve větší útvary, které mohou psa omezovat v pohybu. Na jejich tvorbu má také vliv zvýšený příjem živin a méně pohybu, potom se vytvářejí rychleji. Na ohmatání jsou měkké. Pokud najdete bulku, je na místě důvod k obavám, takový nádor je na ohmatání k nerozeznání od jiných nádorů, přestože tento tukový je relativně bezpečný.

Tukové nádory se objevují obvykle v oblasti předních nohou, na hrudi, nebo v okolí břicha. V oblasti hrudníku vznikají nejčastěji ty „neškodné“ bulky. Běžný postup je, že lékař odebere štěp bulky (odborně biopsie), který se nechá vyšetřit a zjišťuje se, jaký druh buněk obsahuje. Pokud se jedná o nezhoubný lipom, bulka není nijak ohrožující a dokud psovi nebrání v pohybu, není potřeba ji chirurgicky odstraňovat. Někdy se ale může jednat o nádor, který sice není zhoubný, ale prorůstá do svalů a okolní tkáně, v takovém případě čeká pejska chirurgický zákrok.

Jak rozeznat různé druhy bulek

Je potřeba vědět, že ne všechny podkožní bulky jsou si rovné. Tvrdá bulka pod kůží u psa často vyžaduje jinou pozornost než měkká boule. Veterináři se na tyto rozdíly dívají opravdu pečlivě.

Lipomy jsou typicky měkké na dotek, dají se posunovat pod kůží a nebolí, když na ně zatlačíte. Rostou většinou pomalu a psa nijak zvlášť neobtěžují. Naproti tomu tvrdé bulky, které nejdou pod kůží posunout nebo při dotyku bolí, mohou být vážnější a rozhodně vyžadují rychlou návštěvu veterináře.

Rozhodně bych nedoporučovala experimentovat a zjišťovat, jak odstranit tukovou bulku doma. Takové snahy můžou skončit infekcí, zbytečnou bolestí pro vašeho pejska nebo dokonce zanedbáním něčeho vážnějšího. Vždy je lepší svěřit zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda do rukou odborníků.

Nejčernější scénář tukové bulky

V nejhorším případě se může vyskytnout nádorek neohraničený s možnými metastázami do důležitých orgánů, např. kostí nebo mozku. Jeho výskyt je vzácný, ale i toto riziko by se mělo brát v úvahu. Jakoukoli podezřelou bulku by tedy vždycky měl vidět veterinář, tedy i tehdy, kdy si my laicky myslíme, že jde o bulku tukovou. Je velmi důležité co nejrychleji vyšetřit každý novotvar, týká se to každé nové bulky.Včasným zásahem můžete pejskovi zachránit život.

Co když veterinář najde něco horšího? Naší Zuzce naštěstí našli jen lipom, ale je fakt, že jsem se bála, že to bude něco horšího. Prostě dokud to nepotvrdí odborník, nejde říct, jestli je nádor zhoubný, nebo nezhoubný.

Běžná vyšetření tukových bulek

Nejčastějším vyšetřením při podezření na lipom je aspirační biopsie tenkou jehlou. Jde o jednoduchý a rychlý výkon, kdy veterinář odebere malý vzorek buněk z bulky a pošle jej na cytologické vyšetření. To obvykle dokáže rozlišit mezi neškodným lipomem a potenciálně nebezpečnějšími nálezy.

V některých případech může veterinář doporučit i ultrazvuk nebo rentgen, aby lépe určil rozsah a povahu podkožní bulky. Pokud má podezření na vážnější problém, může navrhnout i kompletní chirurgické odstranění s následným histologickým vyšetřením.

Prevence skrze játra

Pokud se vašemu pejskovi tukové bulky pod kůží tvoří častěji, doporučuje se někdy zařadit veterinární přípravky na podporu činnosti jater, jelikož tukové buňky mohou být spojené s omezenou jaterní činností. Z přírodních prostředků na podporu jater doporučujeme šípek, pohanku, yuccu schidigera, dále vitamin B13 a B15.

Věděli jste, že o přirozených doplňcích stravy pro pejsky už jsme napsali celý článek?

Další věc, která vašemu čtyřnohému příteli může pomoct, je pohyb. Psí kamarádi, kteří mají zdravou váhu a dostatek pohybu, mají obecně menší tendenci k vytváření tukových bulek. Takže vás ta bulka vlastně může motivovat k pravidelnějším a delším procházkám!

A co ještě můžete dělat pro prevenci tukových bulek?

  • Kontrolovat pravidelně srst a kůži vašeho pejska
  • Dávat mu kvalitní potravu s minimem zbytečných aditiv
  • Hlídat, aby neměl nadváhu
  • Chodit na pravidelné preventivní prohlídky k veterináři
  • Zajistit dostatek přiměřené fyzické aktivity

Takže na závěr, kdykoliv najdete u pejska nějakou bulku, nespoléhejte se jen na vaše zkušenosti a nechte ho odborně vyšetřit. To je rozhodně jediný správný postup. A nezapomeňte – většina tukových bulek není nic strašného, takže si s chlupáčem ještě užijete spoustu radostných chvil a dovádění bez starostí!

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: www.freepik.com/user18526052

Vozíček může být šance na život

O střevním mikrobiomu: spokojenost psa začíná v břiše

Proč se pes neustále drbe? Na vině může být alergie i psychická nepohoda

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.