Tajemství psí řeči těla aneb naučte se číst pocity vašeho mazlíčka

Pokud jste četli náš prosincový článek o tajemstvích psí mimiky, jistě už netrpělivě čekáte na jeho pokračování – a právě to vám dnes přinášíme, tentokrát se zaměřením na řeč psího těla. Jakožto páníčci jistě víte, že psí výrazy se netýkají jen obličeje. Naši čtyřnozí přátelé se nám svými pohyby a pózami pokoušejí sdělit, jaké mají náladu nebo potřeby, a pokud v jejich komunikaci nedokážeme číst, mohou nám snadno uniknout..

Pojďme si proto představit několik z důležitých psích projevů, díky kterým pro vás porozumění vašemu psímu kamarádovi bude o poznání snadnější.

Hlava

Začneme hned od vrchu – tedy hlavy. Na pozici hlavy a výrazech obličeje se toho dá poznat snad nejvíce, a právě proto jsme mimice již věnovali článek zmíněný v úvodu. Co se však týče pozice hlavy, měli bychom si vysvětit jeden zásadní jev, a to když ji pes naklání do strany. Tím dává najevo, že poslouchá a snaží se vás pochopit. Socializovanější psi mají tendence naklánět hlavu více, aby podpořili komunikaci a prodloužili kontakt s člověkem.

Uši

Každé plemeno disponuje jedinečným párem uší a některým psům jejich velikost umožňuje docílit lepší komunikace. Klidní a spokojení psi mají uši v pozici, která je pro ně přirozená, kdežto psi ve střehu uši napřímí a nasměrují na předmět jejich zájmu. Když jsou uši naopak sklopené dozadu, pes pociťuje strach nebo vyjadřuje svou submisivitu.

Srst

Pokud je pes rozrušený nebo pociťuje nebezpečí (např. při střetu se svým největším sokem ze sousedství), naježí chlupy na zádech. Tento fenomén je známý jako piloerekce a na vašem pejskovi si jej můžete všimnout podél ramen, na zádech a nad ocasem. Jedná se o psí ekvivalent naší husí kůže. Neznamená to, že se blíží agresivní chování, ale pokud se váš pes naježí, vězte, že se něco děje.

Mějte také na mysli, že vystrašený či vystresovaný pes mnohem více líná.

Ocas

Komu by neudělal radost pohled na to, když pes spokojeně vrtí ocasem? Dávejte si však pozor na jeho pozici a pohyb, ne vždy totiž znamená nadšení. To pes vyjadřuje pouze tak, že ocas drží vysoko a rychle s ním kmitá ze strany na stranu. Vrtícím ocasem vyjadřuje i nervozitu, rozdíl je však v tom, že jej drží zhruba v rovině se zemí a vrtí s ním pomalejším tempem.

Také se hodí vědět, že pokud je pes ve střehu, ocas drží velice vysoko, jestliže je ale vystrašený, schovává jej mezi nohy. Když je chlupáč naopak uvolněný, jeho ocas se nachází v přirozené pozici. A ta je u každého psa unikátní.

Postoje

Psí postoje se dají obecně číst obvykle dobře, ale bez nich by náš přehled nebyl kompletní. Na závěr jsme si proto připravili přehled těch nejdůležitějších:

  • Hrací postoj – pozice typická pro štěňata. Pes položí přední tlapky na zem, jako by si chtěl lehnout, ale zadní nohy má natažené, takže zadek vystrkuje nahoru a spolu s ním i ocas. Když pejsek tuto pozici zaujme, je jasné, že si chce hrát.
  • Leh na zádech – spousta lidí si myslí, že jde o náznak podřízení se, ale nemusí to být pravda. Když si váš čtyřnohý kamarád uvolněně lehne na záda a vystrčí jazyk, obvykle chce prostě jen podrbat na břiše. Někteří psi v této pozici dokonce i spí.
  • Submisivní pozice – na pejskovi ihned poznáte, že mu nejde o žádné hlazení. Sice obvykle leží na zádech, ale rozhodně není uvolněný. Má sklopené uši, často i zavřené oči a hlavu otočenou směrem pryč, zatímco ocas drží schovaný mezi nohama. Tato znamení ukazují, že se chce vyhnout konfrontaci a doufá, že ho agresor nechá na pokoji.
  • Vystrašený postoj – na rozdíl od předchozí situace si pes myslí, že má šanci na útěk, ale opatrný. Tomu nasvědčuje i jeho postoj. Je přikrčený, uši má stažené dozadu, ocas sklopený dolů a zvednutou packu. Vše je zkrátka připraveno k tomu, aby se pomalu odplížil pryč.
  • Dominantní nebo agresivní – uši jsou vytažené vzhůru, čenich nakrčený, zuby vyceněné a psí tělo napjaté. Váha je často přenesena na přední tlapky, chlupy naježené a z psí tlamy se ozývá zlověstné vrčení. Všechna tato znamení jasně ukazují, že pes se rozhodně nechce přátelit a je připraven to dát jasně najevo.

O psích projevech bychom mohli psát do nekonečna a zrovna tak výklad některých z nich nemusí být vždy zcela jednoznačný. Ale o co se všichni snažíme je rozumět našim chlupáčům co nejlépe. Takže pozorujme a vnímejme, vyplatí se to.

Autor: Jakub Janíček

Foto: unsplash.com