Průvodce pro nové chovatele – 2. část Připravujeme prostor pro štěně

Co bychom si ještě před cestou pro štěně měli ujasnit či připravit?

Kdo se k nám připojil v minulém díle našeho seriálu, má již vybráno, těm, kdo mají jasno i bez nás, také vítáme. Chystáme se, že si pro vybrané štěňátko konečně pojedeme, termín se blíží a my chceme být připraveni. A mně bude ctí vás všechny zase tak trochu doprovodit při těchto radostných přípravách.

Jméno psa

Pokud jsme si mohli vybrat pro štěně jméno, pak se doporučuje jméno snadno vyslovitelné a krátké. Velmi doporučuji jméno nezaměnitelné se jménem člověka, tím méně osoby z domácnosti. Zabráníte tím vzniku vtipných situací. Obecně bychom měli psa vždy oslovovat tímto jménem a pouze tímto jménem. Já osobně v tom vidím trochu potíž, zvláště malá štěňata přímo vedou ke zdrobnělinám, přezdívkám, člověčímu šišlání a podobným lidským projevům. Takže jinak, pokud pejska nebudeme oslovovat jasně a stejně, ztížíme to jemu. Musím říct, že se u nás doma na obě psičky mluví vázanou řečí a ony nám podle nás rozumí – když chtějí. Je to samozřejmě nadsázka, v napjatější situaci se vracíme k jasné a strohé řeči a příkazům, navíc jsou dospělé a v době jejich štěněčího věku jsme se snažili o jednoduchost naší řeči vůči nim. Je to jako s dítětem. Berte svého psího přítele vážně a nešišlejte na něj.

Co musíte pro pejska mít předem připravené?

Jdeme na praktickou přípravu. Pejsek potřebuje mít své místo a podmínky k tomu, aby prospíval. Není toho zrovna málo, co by si každý zodpovědný majitel měl či mohl připravit.

Místo pro pejska

Místo pro pejska je prostor kam chodí odpočívat a spát, kam chodí po povelu “na místo”, kam se chodí v nejistotě schovat. Z pohledu pejska by to mělo být klidné místo, bez průvanu, ideálně ohraničené.

Pro začátek to může být bednička nízká tak, aby z ní štěně bez problému vylezlo. Dovnitř se doporučuje deka nebo textilie taková, aby se dala dobře a hygienicky udržovat. Na ní z naší zkušenosti doporučujeme dát ještě jednu malou prací deku, kterou si štěně pod sebe “nahrne”. Nerado leží jen na rovné matraci, kterou můžeme dát až odrostlejšímu štěněti. Bedničku časem vyměníme za finální pelíšek.

Obojek, vodítko, hračky pro štěně

Obojek a vodítko musíme přizpůsobit věku a velikosti štěněte, doporučení je dát na obojek malou speciální kapsličku se jménem pejska a vaším telefonním číslem. Pro jistotu, kdyby by se štěně na procházce zaběhlo. Čím více má doma hraček na hryzání, tím menší je pravděpodobnost, že užere kus sedačky nebo koberce, i když ani toto nemusí být pravidlem, bohužel. Ale na takovou věc musíme být připraveni. Pozor na věci, které štěňata hodně zajímají od elektrických kabelů, přes domácí květiny a hlínu až po závažnější nebezpečí aktuální v současné době – pasti a jedy na myši. To vše musí být pod kontrolou.

Miska na vodu a na krmení

Čerstvou vodu by měl mít pejsek k dispozici pořád. Misku s krmením mu budeme dávat pořád na stejné místo, je tedy potřeba vymyslet kde to bude.

 

Pokud jste s námi dočetli až sem, jste zdárně připraveni. Takže už v příštím díle pojedeme pro štěně.

Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu