fbpx

„Konzerva by nebyla?“ Když pes nechce jíst…

Situaci, kdy pes nechce jíst, asi zná každý pejskař. Váš čtyřnohý přítel stojí u plné misky, podívá se na vás, pak na jídlo a znovu na vás s výrazem, který jasně říká: „To si jako opravdu myslíš, že tohle budu jíst?“ Nebo se k misce pro jistotu odmítá přiblížit úplně. Nechutenství u psa může být frustrující – snažíte se nevyměknout a nepřimíchat mu k jídlu kousek oblíbeného pamlsku, ale zároveň se obáváte, že když parťák nežere, může to signalizovat zdravotní problém. Jak ale rozpoznat, kdy jsou problémy s jídlem skutečně vážné?

Je obtížné rozpoznat, zda chlupáč nechce žrát ze zdravotních důvodů, nebo jestli je prostě jen vybíravý a čeká na něco lepšího. Spolehlivým ukazatelem bývá celková vitalita psa a konzistence jeho stolice. Někteří psi dokáží nejíst i několik dní a často tím testují, zda nedostanou něco chutnějšího, zvláště pokud jsou běžně rozmazlováni pamlsky mimo pravidelné krmení.

Když to na vás hraje

Takové chování je časté u štěňat a mladších psů, kteří to zkoušejí. U psů, kteří mají pevně zažité stravovací návyky to spíše znamená počátek choroby, který bychom měli odhalit v počátku. U psů kteří přestali žrát náhle, je vhodné navštívit veterináře.

Zásadní je rozlišit, zda pes nežere vůbec, tzv. anorexie nebo jí jenom něco a trpí nechutenstvím. Dalším faktorem je, zda se pes snaží potravu přijímat a nejde mu to (což značí onemocnění chrupu), a nebo o stravu nejeví zájem.

Nechutenství u psa a jeho zdravotní příčiny

Když pes nechce jíst, může to mít mnoho zdravotních důvodů. Je důležité sledovat i další příznaky, které mohou naznačit, o jaký problém se jedná:

Žaludeční a střevní potíže

Při zvracení a průjmu je nechutenství na místě, protože si trávicí soustava odpočine. Obecně se doporučuje den až den a půl dávat jen tekutiny. Pokud vodu nezvrací, dávejte mu po malých dávkách jídlo a postupně se vraťte na původní dávku. Pokud pes zvrací vodu nebo je ve stolici krev, neprodleně navštivte veterináře!

Problémy s dutinou ústní

Za nechutenství často může také onemocnění zubů. Ale může jít o zanícení dásní či zapíchnutý cizí předmět jako kost či klacek. Kromě toho pes silně sliní či mu je cítit z tlamy. Prášek z mořských řas léčí dásně. A pokud se toho o psích zubech chcete dozvědět ještě víc, podívejte se na tenhle článek.

Bolest jako příčina nechutenství u psa

Dalším ze zdravotních faktorů, které mohou ovlivnit chuť k jídlu, je bolest obecně. Je jedno, zda bolí žaludek nebo dráp. V tomto případě se pes dá přemluvit na pamlsek, ale normální potravu nechce. Pokud je možné bolest řešit analgetiky, mazlíček začíná opět jíst, co mu léky zaberou.

V případě náročných operací a chirurgických zákroků, kdy se dá bolest řešit jen částečně, je dobré psovi dávat alespoň pamlsky, aby měl potřebnou sílu na regeneraci. Pokud to není možné, nastupuje umělá výživa.

Infekční onemocnění a horečka

Další kategorie je onemocnění s horečkou, zápaly plic, záněty dělohy a prostaty, záněty po kousnutí. Pozor, psi mají teplotu vyšší než člověk. Pokud má váš parťák teplotu 40°C, což se dá změřit teploměrem zavedeným do psího rekta, pak je dobré navštívit veterináře.

Když pes nechce žrát granule – je rozmazlený?

Pokud pes odmítá granule, obvykle ho stačí nechat hlady, což ho donutí je sníst. To ovšem platí pouze v případě, pokud mu někdo z rodiny nedává bokem salám nebo jiné laskominky.

Také pomůže, když má chlupáč přesně stanovený čas krmení. Mezitím mu misku s granulemi vezměte. Pokud přecházíte na nové krmivo, zamíchávejte je psovi postupně do toho starého.

Proč pes nechce žrát granule?

Existuje několik důvodů, proč váš kámoš odmítá granule:

  • Kvalita krmiva – některá levnější krmiva mohou obsahovat méně kvalitní složky, které psům tolik nechutnají
  • Jednotvárnost – stejně jako lidé, i psi mohou ocenit změnu jídelníčku
  • Tvrdost granulí – zejména starší psi nebo psi s problémy se zuby mohou mít potíže rozkousat tvrdé granule
  • Expirace krmiva – zkontrolujte, zda granule nejsou prošlé nebo žluklé
  • Přechodná fáze – pokud jste změnili značku nebo typ krmiva, může si pes zvykat na novou chuť

Jak psa rozežrat – praktické tipy

Když pes nechce jíst a máte vyloučené zdravotní příčiny, zkuste některý z těchto tipů:

  • přidávejte mu lososový olej do granulí (zlepšuje chuť a je zdravý)
  • zařazujte oblíbené konzervy a paštiky (můžete je použít jako „polevu“ na granule)
  • kupte psovi míček, do kterého se dají granule schovat (element hry může zvýšit zájem)
  • můžete granule také zalít teplým vývarem (zvýrazní aroma a granule změkčí)
  • zkuste změnit čas a místo krmení (nové rituály mohou vzbudit zájem)
  • zařazujte dlouhé procházky na vytrávení (fyzická aktivita podporuje apetit)
  • pes by měl mít při krmení ticho a klid (stres může potlačovat chuť k jídlu)

Psychické příčiny nechutenství u psa

Dalším faktorem může být také stres. Parťák může přestat jíst z důvodu změny prostředí, příchodu nového člena do rodiny, ztráty psího kamaráda nebo jiných stresujících událostí. O bolavé psí duši už jsme taky psali!

Jak postupovat, když pes dlouhodobě nechce jíst

Pokud pes nechce jíst déle než 48 hodin (u malých plemen a štěňat i kratší dobu), zvažte následující kroky:

  1. Návštěva veterináře – vylučte zdravotní problémy
  2. Kontrola krmiva – ujistěte se, že není zkažené nebo prošlé
  3. Experimentujte s teplotou jídla – některým psům více chutná teplejší jídlo, které lépe voní
  4. Zkuste jiný typ krmiva – pokud čtyřnohý kamarád nechce žrát granule, vyzkoušejte vlhké krmivo
  5. Postupný návrat k normálu – pokud jste museli přejít na „lákavější“ krmivo, postupně ho mixujte s běžným krmivem

Náš tajný tip na psí nechutenství

Játrové sušenky

  • Rozmixujte půl kila jater, balení ovesných vloček, 2 vejce a mrkev.
  • Vylijte na plech s pečícím papírem, rozetřete a pečte 15 min při 150°C
  • Po vychladnutí rozkrájejte a podávejte hladovcům
  • Skladovat je můžete v lednici i v mrazáku

Tyto domácí sušenky jsou nejen chutné, ale i zdravé, a mohou pomoci nastartovat psův apetit. Játra obsahují mnoho vitamínů a minerálů, které mohou podpořit zdraví vašeho mazlíčka.

S láskou a trpělivostí

Pamatujte, že období, kdy pes nechce jíst, bývají většinou přechodná a s trochou trpělivosti je překonáte. Důležité je rozlišit mezi běžnou psí vybíravostí a skutečným zdravotním problémem. Naslouchejte svému psímu parťákovi, sledujte jeho celkové chování a náladu, a jistě společně zvládnete i tuto výzvu.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Photo by Camylla Battani on Unsplash

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.