Jak naučit psa plavat: Od prvních temp až po sebevědomého plavce

Plavání je skvělým způsobem, jak podpořit zdraví vašeho pejska. Posílí jeho svaly bez toho, aniž by přetěžovalo jeho klouby, a tak je ideální pro parťáky všech věkových kategorií. Tato aktivita navíc pomáhá vybít přebytečnou energii, v čemž se s válením na gauči nedá srovnávat, a může být také velmi zábavná. Co je na tom však nejlepší? Představuje další cestu, jak utužit vaše vztahy.

 

Ne všichni kamarádi však jdou do vody instinktivně, a tak je jim třeba trošku pomoci a přesvědčit je, že s troškou snahy se pro ně koupání může stát jejich oblíbenou aktivitou. V našem článku se krok za krokem podíváme na to, jak naučit psa plavat, aby pro něj tento pohyb nepředstavoval stres.

Přípravy na plavání

Štěstí přeje připraveným. Správná příprava zajistí, že první zkušenost s plaváním vašeho parťáka bude pozitivní. Následující tipy tedy neberte na lehkou váhu.

Vyberte správnou lokalitu

Vyberte bezpečné prostředí, jako jsou klidná jezera nebo pláže s malými vlnami. V žádném případě vašeho psa neberte na místa se silnými proudy, strmými srázy nebo divokou vodou obecně! Mělká voda je naprosto ideální, protože si díky ní váš pes bude moci v klidu zvyknout na vodu bez úzkosti. Vhodný může být i bazén – dokud do něj váš parťák může bezpečně vstoupit a také z něj bezpečně odejít.

 

Má váš pes strach z vody? Na základě tipů obsažených v našem článku Bojí se váš pes vody? Takto jeho strach odstraníte mu můžete pomoci ho odblokovat.

Používejte vhodné vybavení

Zatímco některá plemena, jako jsou například labradoři, jsou velmi zdatnými plavci od přírody, jiná budou potřebovat trošku podpory. Na trhu jsou dostupné speciální vesty do vody, díky kterým váš kamarád získá tolik potřebné sebevědomí, a to hlavně v případě větších hloubek. Vyberte vestu, která má vzadu robustní rukojeť, abyste vašeho psa mohli komfortně vytáhnout, když to bude nutné. Nezapomeňte také přinést ručník, abyste mohli vašeho psa po jeho řádění řádně vysušit, a on tak neprochladl.

Nastavte správnou atmosféru

Rozpoložení vašeho psa je u jeho prvního plavání klíčové. Než se tedy společně přiblížíte vodě, ujistěte se, že je klidný. Nesnažte se ho nic naučit, pokud je vystresovaný, protože v takovém případě mohou vzniknout negativní asociace s vodou. Raději zapracujte na tom, aby byla atmosféra uvolněná a zábavná. Mezi vaše nejsilnější zbraně patří jeho oblíbená hračka nebo pamlsky, ale buďte z nové zkušenosti nadšeni i vy – váš pejsek to z vás vycítí, a tak se možná nebude moci nového dobrodružství dočkat.

Trpělivost zdatného plavce přináší

Je možné, že váš parťák okamžitě bude vědět, co dělat. Také se však může stát, že se na vodu nebude tvářit zrovna nadšeně. Díky trpělivosti ho však podpoříte v tom, aby si vodu zamiloval.

Začněte pomalu

Dopřejte vašemu psovi klidný průzkum mělkého břehu vody. Nechte ho namočit si packy bez toho, aniž byste ho nutili jít dále. Vstupte do vody, aby parťák věděl, že je to bezpečné, ale nechte ho dále postupovat na základě svého uvážení. Pokud se mu do toho nechce, nenuťte ho. Jde o budování sebevědomí, ne strachu, který by přinesl diametrálně odlišný efekt, než očekáváte.

Pozitivně vašeho psa motivujte

Jak naučit psa plavat? Bez spousty chvály, pamlsků a hraček to nepůjde. Odměňujte ho za každičký postup, a to i když se vodě pouze brodí nebo stojí. Pozitivní motivace vede k pozitivní asociaci s vodou, a tak se výrazně zvýší pravděpodobnost, že bude chtít plavat. V arzenálu hraček určitě máte i takovou, která je lehká, a tak i plovoucí – můžete ji hodit do vody pár centimetrů od břehu, a motivovat ho k tomu, aby ji následoval.

Buďte podporou při prvním plavání

Jakmile je váš nejlepší kamarád připraven jít hlouběji, zůstaňte mu nablízku, abyste mu mohli pomoci. Jemně ho naveďte do hlubší vody, a pokud je to nutné, chytněte ho za bříško, aby si zvykl na nadnášející pocit vody. Nechte ho kopat předními nohami, zatímco mu budete držet ty zadní, ať si osvojí potřebný pohyb bez strachu z potopení. Vaše radovánky ve vodě v začátcích držte krátké, postupem času je můžete prodlužovat, a to úměrně narůstajícímu sebevědomí vašeho parťáka.

Budování sebevědomí a prodlužování času

Jakmile se váš miláček cítí ve vodě komfortně a už má za sebou jeho první plavání, je načase pomoci mu vybudovat sebevědomí a výdrž. Klíčem je postupný pokrok a také zajištění, že ho plavání bude stále bavit.

Běžte více do hloubky a nechte ho plavat dál

Při každém plavání vašeho parťáka podporujte v tom, aby šel trošku dál – vždy však v rámci vzdálenosti, která je pro něj komfortní. Sami můžete vlézt do vody, jít o trošku dál, než je obvyklé, a zavolat ho k sobě, opět s motivací výborných pamlsků a jeho oblíbených hraček. Postupně navyšujte vzdálenost od břehu nebo kraje bazénu, ale vždy mu buďte dostatečně nablízku, abyste mu mohli v případě potřeby pomoci. Jistě není prostor na to, abyste splnili svůj vlastní workout. Jde o vašeho pejska a jeho budování schopností.

Délku pohybu uzpůsobujte míře jeho energie

První radovánky ve vodě by měly mít krátkého trvání. Plně vám postačí pět až deset minut. Jakmile však váš parťák posílí svou výdrž, plavání můžete prodlužovat. Vždy si však pohlídejte známky vyčerpání, jako je například těžké dýchání nebo pomalejší kopání. Je mnohem lepší plavání ukončit na pozitivní notě, dokud je váš pes stále nadšený, než ho nutit k olympijským výkonům. Na ty bude spousta času v budoucnu.

Oživte aktivitu aportem nebo společným pohybem

Po čase můžete udělat plavání interaktivnější – váš pes může chytat míček ve vodě nebo plavat po vašem boku. Pokud však plavete na otevřené vodě, jako je třeba jezero, vždycky se ujistěte, že je klidná a nemá žádné silné proudy, které by mohly být pro vašeho psa stresující. Obecně se však v tomto ohledu kreativitě meze nekladou, dokud tedy zvolené aktivity podporují nadšení vašeho psa a chuť naučit se plavat jako rybička.

Bezpečnost nade vše

V této fázi už může být váš miláček zdatným plavcem, to však neznamená, že byste měli polevit v rámci zajišťování jeho bezpečnosti. Vyhněte se dlouhému nebo náročnému plavání ve studené vodě a buďte extrémně opatrní v případě, že k vodě vyrazíte za nepříznivějších povětrnostních podmínek. Vždycky mějte plán, jak bezpečně dostat chlupáče z vody.

Jakmile pes vyleze z vody…

Po zábavném plavání je nutné se o vašeho psa správně postarat, aby neonemocněl nebo nebyl příliš diskomfortní. Dodržujte následující kroky poté, co pes vyleze z vody.

Pejska vysušte

Celé tělo vašeho psa šetrně vysušte ručníkem. Důležité jsou hlavně uši, bříško a tlapky. U pejsků může snadno vzniknout ušní infekce, jestliže se vlhkost zachytí v jejich uších – využijte tedy suchého hadříku, kterým je opatrně vysušíte.

Opláchněte ho

Jestliže se váš pes koupal ve slané, chlorované nebo špinavější vodě, je nutné ho co nejdříve opláchnout sladkou vodou. Slaná voda může vysušovat kůži a způsobovat podráždění, chlór na druhou stranu zbavuje srst přirozených olejů, které jsou pro zdraví jeho kůže i srsti kriticky důležité. Rychlý oplach, někdy včetně šamponu, je tedy pro navrácení přirozené rovnováhy velmi důležitý.

Zkontrolujte nečistoty

Po plavání, a to hlavně v přírodním prostředí, zkontrolujte tlapky, srst a uši, zda nezachytly malé kamínky, klacíky nebo písek. Také se ujistěte, že na těle vašeho psa nejsou žádné ranky nebo škrábance, kvůli kterým by ho mohla postihnout infekce. Pakliže si jich všimnete, nezapomeňte je po příchodu domů vydezinfikovat, v případě většího poranění je pak vhodné poradit se raději s veterinářem.

Dopřejte psovi hydrataci a odpočinek

Plavání je náročným pohybem, a proto může mít váš parťák větší žízeň než obvykle. Nalijte mu do misky spoustu vody, aby se rehydratoval. Také bude určitě unavený, a tak mu dopřejte čas k odpočinku a regeneraci. „Jdeme ven!“ je zvoláním, které vašeho parťáka obvykle naplňuje nadšením, ale po dobu až tří dní možná bude preferovat polehávání v pelíšku nebo na gauči.

Trénink dělá mistry

Žádný učený z nebe nespadl, a aby se z vašeho psa stal sportovec, jak se patří, plavání je potřeba věnovat se pravidelně. Do vaší rutiny zařaďte pravidelné návštěvy vody, ať už ve formě jezer, pláží nebo bazénů. Fyzička vašeho parťáka bude díky pravidelnému plavání špičková, tak stejně si zachová pozitivní přístup k vodě. 

 

Pevně věříme, že teď už víte, jak naučit psa plavat, a že jste připraveni na vaše první společné plavecké dobrodružství. S trpělivostí, podporou a správnou přípravou se může plavání stát nejen oblíbenou aktivitou vašeho psa, ale také novým způsobem, jak trávit společný čas. Ať už plavete v klidných vodách jezera, u mořské pláže nebo v bazénu, vězte, že každý krok vpřed je malým vítězstvím. Přineste si na vaše cesty dostatek pamlsků, her a hlavně – dobrou náladu. Z vody se totiž můžete vrátit nejen se šťastným a unaveným psem, ale i s krásnými společnými zážitky, které si budete oba dlouho pamatovat.

 

Autor: Jakub Janíček

 

Foto: DALL·E 3

 

Jak často koupat psa?

Syndrom mrtvého ocasu – jak problém rozpoznat a léčit?